Silniki Atex

silniki liniowe ATEX

Silniki liniowe ATEX

W otoczeniu, w którym mogą powstawać wybuchowe gazy, mieszaniny pary wodnej i powietrza lub łatwopalne pyły, wymagane są specjalne napędy elektryczne. LinMot ATEX – wariant silników liniowych, został opracowany dla tych szczególnych warunków.

Silniki liniowe ATEX są całkowicie zamknięte w obudowie ze stali nierdzewnej i nie wymagają żadnych uszczelek. Wszystkie złącza są spawane. W celu całkowitego zamknięcia silnika, uzwojenia i reszta stojanów wewnątrz są obudowane żywicą epoksydową. Dzięki temu zapewniona jest optymalna ochrona silnika i wyeliminowane jest ryzyko wystąpienia iskrzenia.

Z racji, że w atmosferze wybuchowej temperatura powierzchni ma kluczowe znaczenie, w silniku zastosowano dodatkowy czujnik temperatury. Oprócz czujników do monitorowania temperatury w uzwojeniu stojana, dodatkowe czujniki temperatury są montowane w obudowie silnika pod spodem. Pozwala to na dwukanałowe monitorowanie temperatury, w którym kanał nadrzędny przerywa zasilanie napędu w przypadku przegrzania.
W celu zwiększenia mocy ciągłej, silniki mogą być wyposażone w opcjonalny system chłodzenia cieczą. Rodzina silników ATEX składa się z 2 rozmiarów o szerokim zakresie długości wałków. Zakres skoku wynosi do 980 mm.

Cechy:

  • obudowa ze stali nierdzewnej
  • higieniczna konstrukcja
  • połączenia spawane, brak uszczelek
  • całkowicie zamknięty (IP67)
  • opcjonalne zintegrowane chłodzenie cieczą
  • do stosowania w strefach 1/2 (gaz)
  • odpowiednie do stosowania w strefach 21/22 (pył)

Bezpieczniejszy napęd liniowy do stref narażonych na ryzyko eksplozji. Silniki są skonstruowane z myślą o pracy w środowisku zagrożonym wybuchem. Ich zwarta konstrukcja bez zbędnych krawędzi, narożników, otworów i śrub nie stanowi powierzchni, na której mogłyby gromadzić się materiały wybuchowe. Dodatkowe i potencjalne źródła zapłonu oraz ryzyko nierównomiernego nagrzewania są znacznie zminimalizowane. Pozwala to uniknąć zbyt wysokich temperatur, dzięki czemu można uzyskać gwarancję normy zgodnej z standardem “Ex e” (Zwiększone bezpieczeństwo).

Silniki zostały zaprojektowane tak, aby spełniały aktualne przepisy europejskie. W związku z tym, zakres zastosowania obejmuje strefy 1, 21, 2, 22 odpowiadające normie DIN EN 60079-14 i oznacza atmosferę wybuchową, która występuje sporadycznie i może składać się z gazów, oparów, mgły i pyłów.
Nawet w środowiskach o niskiej temperaturze zapłonu od 85° C stosowane są silniki LinMot ATEX.

W różnych sektorach, jak np. w maszynach drukarskich, lakierniczych, maszynach do obróbki tworzyw sztucznych lub w przemyśle chemicznym, petrochemicznym i farmaceutycznym silniki ATEX marki LinMot zapewniają szczególne korzyści użytkownikom.

Darmowe oprogramowanie

Filmiki instruktażowe

Webinary

Katalogi

Szkolenia

Wsparcie techniczne