Prowadnice liniowe

 

prowadnice liniowe

Prowadnice liniowe z szyną profilową Hiwin umożliwiają liniowe przemieszczanie za pomocą rolek. Dzięki zastosowaniu kulek lub rolek między szyną, a wózkiem można osiągnąć bardzo precyzyjny ruch liniowy prowadnicy z szyną profilową. W porównaniu z konwencjonalnym wariantem ślizgowym, współczynnik tarcia jest pięćdziesięciokrotnie mniejszy. Wysoka sprawność i brak luzu sprawiają, że prowadnica z szyną profilową może być wykorzystana w wielu zastosowaniach.

Zastosowanie prowadnic liniowych

Prowadnice liniowe umożliwiają bardzo dokładne przemieszczenie liniowe. Najprostsza prowadnica składa się z szyny profilowej i wózka tocznego, w którym umieszczone są kulki łożyskowe. Co ważne, wózek ten osłaniają uszczelki i zaślepki, dzięki czemu występuje małe prawdopodobieństwo dostania się do środka zanieczyszczeń. Kulki zapewniają znacznie mniejszy współczynnik tarcia, niż na przykład ten w prowadnicach ślizgowych. Ich zastosowanie między szyną, a wózkiem daje dużą precyzję w ruchu liniowym. oraz co powoduje płynne poruszanie się wózka.

Prowadnice liniowe wykorzystywane są w wielu sektorach przemysłu, między innymi w przemyśle maszynowym, mechanicznym, motoryzacyjnym, lotniczym czy medycznym. Co więcej, doskonale sprawdzą się również w zakładach stolarskich czy warsztatach produkcyjnych. Dobór odpowiedniej prowadnicy zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Zależy nam na wysokiej precyzji, a może na dużej prędkości czy przenoszeniu dużych obciążeń? Szeroka oferta gwarantuje, że dobierzemy model, który będzie idealnie pasował do naszego rozwiązania.

Prowadnice liniowe – zalety

Podstawową zalet prowadnic jest wysoka precyzja oraz dokładność, dzięki czemu umożliwiają sprawne funkcjonowanie wielu maszyn i urządzeń. Prowadnice zapewniają niski poziom hałasu, dlatego mogą być wykorzystywane w różnych aplikacjach np.: w przemyśle medycznym. Użytkownicy podkreślają ich nieskomplikowaną budowę, prosty montaż oraz bezawaryjną eksploatację. Zastosowanie prowadnic niesie za sobą wiele korzyści. Zwiększenie wydajności i efektywności procesów produkcyjnych oraz usprawnienie pracy linii produkcyjnych to ich główne zalety.

Charakteryzują się:
• wysoką powtarzalnością
• dokładnością pozycjonowania
• wysoką precyzją
• dużą sztywnością
• łatwym montażem
• prostą wymianą pojedynczych elementów
• małym efektem nagrzewania

Prowadnice liniowe w branży przemysłowej

Opisywane urządzenia pomocnicze są wykorzystywane w prawie każdej branży przemysłowej. Ich użycie pozwala nie tylko na sprawniejsze przemieszczanie się elementów mechanicznych, ale również na automatyzację procesu produkcyjnego. Są one więc niezbędnym dodatkiem w nowoczesnym modelu funkcjonowania hal oraz fabryk, a mobilność, na którą pozwalają, jest wręcz nieoceniona.

Niezbędne akcesoria do opisywanych elementów

W naszej ofercie dostępne są również akcesoria, które pozwalają na zwiększenie zarówno precyzji, jak i niezawodności elementów ruchomych. By utrzymać niezawodną pracę taśmy produkcyjnej zaleca się regularne używanie zespołów smarujących, które sprawią, iż każdy element mechanizmu pozostanie sprawny przez bardzo długi okres. Polecamy również zakup systemów uszczelnień oraz zaślepek, bez których poprawna praca elementów ruchomych nie może być zagwarantowana, a linia produkcyjna narażona jest na niepomyślne działanie lub długotrwałą awarię.

Wózki liniowe

Wózki liniowe odpowiedzialne są za płynny transport elementów produkcyjnych. Dzięki swojej niezawodności oraz łatwemu montażowi znalazły one zastosowanie w wielu gałęziach branży przemysłowej – szczególnie w zautomatyzowanych fabrykach, jak i podczas tworzenia urządzeń elektromechanicznych. Ich prosta obsługa w połączeniu z relatywnie niską ceną pozwala na zaimplementowanie zaplanowanej strategicznie sieci mobilnej pozwala na optymalizację pracy oraz zwiększenie potencjalnego zysku produkcyjnego.

Szyny profilowe

Dostępne w naszej ofercie szyny profilowe to idealne rozwiązanie montażowe, które umożliwia prostą instalację elementów mechanicznych. Dzięki swojej ponadprzeciętnej wytrzymałości używane są szczególnie w sytuacjach, w których konieczny jest transport ciężkich oraz nieporęcznych części, szczególnie, gdy mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią montażową. Dostępne w wielu wariantach, zaskoczą Cię swoją praktycznością i umożliwią wykonywanie
zadań, które wcześniej mogły wydawać się niemożliwe do zrealizowania.

Po więcej materiałów technicznych kliknij tutaj.