Sterowanie

blank

Sterowanie procesami produkcyjnymi

Wraz z postępem technologicznym automatyzacja i robotyzacja różnego rodzaju procesów produkcyjnych zyskała na popularności. Co za tym idzie, działy produkcyjne skupiły swoją uwagę na sterowaniu produkcją i planowaniu obłożenia linii produkcyjnych. Wynika to z faktu, że każde przedsiębiorstwo pragnie zwiększyć wydajność produkcji oraz podnieść jakość swoich produktów. 

Planowanie produkcji oraz sterowanie procesami produkcyjnymi w każdej firmie charakteryzuje się własnym podejściem. Występują inne warunki wytwarzania, planowania procesów czy opracowania dokumentacji technicznej. Co więcej, producenci muszą zmierzyć się z dynamiką i zmiennością produkcji, awarią linii produkcyjnej, krótkim czasem na zrealizowanie zlecenie czy rotacją kadry pracowniczej. 

Monitorowanie i sterowanie przy użyciu przestarzałych metod jest nieekonomiczne: marnuje zasoby ludzkie, generuje większe koszty oraz spowalnia procesy produkcyjne. Dlatego tak ważne jest, aby stosować nowoczesne rozwiązania. 

Do sterowania urządzeń i procesów możemy wykorzystać między innymi: 

  • panele operatorskie HMI 
  • sterowniki PLC 
  • sterowniki ruchu Trio 
  • systemy rozproszonych wejść/wyjść 

Panele Operatorskie HMI firmy Weintek

Nowoczesne panele operatorskie to wielokrotnie nagradzane, wysokowydajne pulpity dotykowe o doskonałej rozdzielczości ekranu. Firma Multiprojekt Automatyka jest wyłącznym dystrybutorem produktów Weintek w Polsce.  

Firma powstała w październiku 1995 i stała się wiodącym producentem funkcjonalnych, dotykowych paneli HMI. W oparciu o ich bogate doświadczenie ustanowili standard w przemyśle, integrując najnowszą technologię z wysoką wydajnością wytwarzania. Weintek dostarcza wsparcie klientom na całym świecie. Co ważne, wszystkie ich produkty podlegają surowym testom sprawdzającym jakość, wydajność, trwałość oraz zgodność z normami. 

Wiodąca innowacja

Producent nie ograniczał się do konwencjonalnej architektury HMI:  wyświetlacz LCD + panel dotykowy + płyta główna + oprogramowanie i wprowadził serię CloudHMI cMT. Od czasu wprowadzenia oprogramowania dla tabletów, tablet PC / Android stał się czymś więcej niż tylko produktem konsumenckim i stopniowo został wdrożony w różnych dziedzinach. Także w branży automatyki następuje sukcesywna popularyzacja tych urządzeń. Produkty z serii CloudHMI cMT mogą doskonale integrować interfejs HMI i urządzenie przenośne. W pełni wykorzystują zalety tabletu (lub telefonu), aby zapewnić bezprecedensowe wrażenia z pracy z interfejsem HMI. 

Najwyższa jakość

W celu zapewniania jakości, Weintek nie tylko pracuje nad gromadzeniem doświadczeń badawczo-rozwojowych i rozwojem opatentowanych produktów, ale także inwestuje w zaawansowane urządzenia testujące. Materiały, od kondensatora poprzez złącza do wyświetlacza LCD, aż do panelu dotykowego, są weryfikowane w ramach kompleksowej procedury badawczej. 

Nie tylko panele operatorskie

Panele operatorskie HMI firmy Weintek posiadają zaawansowane interfejsy, dzięki dużej wiedzy i doświadczeniu w ich tworzeniu. Rozszerzyli swoje portfolio o produkty pozwalające zbierać informacje i reagować na zdarzenia. W ofercie są moduły rozproszonych wejść i wyjść dyskretnych i analogowych. Do tego dostępne są adaptery komunikacyjne, które działają z sieciami przemysłowymi w standardach Modbus TCP/IP, CANopen oraz EtherCAT. Co więcej, panele HMI można używać jako wirtualnego sterownika PLC, wystarczy tylko aktywować licencję CODESYS i odpowiednio rozszerzyć wejścia i wyjścia za pomocą modułów. 

PLC - Programowalne sterowniki logiczne

Jedną z metod sterowania procesami produkcyjnymi jest podłączanie do maszyny sterownika PLC. Komponenty te pozwalają na realizację najbardziej skomplikowanych algorytmów sterujących. Konieczne jest zaprogramowanie sterownika według parametrów jakich oczekujemy od danego urządzenia. Co więcej, modułowa konstrukcja umożliwia łatwą wymianę uszkodzonych elementów oraz pozwala na szybkie dopasowanie konfiguracji sprzętowej i możliwość jej późniejszej rozbudowy.

Wieloosiowe sterowniki ruchu

Do sterowania ruchem, oprócz sterowników PLC, wykorzystywane są sterowniki ruchu. Używane są zarówno w systemach pneumatycznych, hydraulicznych, jak i elektrycznych.  Na popularności zyskują wieloosiowe sterowniki ruchu samodzielnie synchronizujące ruch w wieloosiowych systemach automatyki przemysłowej. Nawet w wypadku dwóch osi znacznie łatwiej zastosować sterownik wieloosiowy niż synchronizować dwa niezależne urządzenia. Komponenty mogą także wymieniać dane między sobą, umożliwiając w ten sposób budowę skomplikowanych układów.

Systemy rozproszonych wejść/wyjść

Systemy rozproszonych wejść/wyjść, dla nadrzędnych układów sterowania, stanowią źródło informacji o stanie kontrolowanego procesu. Co więcej pozwalają wpływać na ten proces. W innych zastosowaniach są one źródłem informacji dla systemów akwizycji danych.  Bardzo często mają budowę modułową, w której do adaptera udostępniającego komunikację dołączona jest określona ilość modułów wejściowych i wyjściowych. Moduły wejściowe pozwalają na odczytywanie sygnałów dyskretnych i analogowych (napięcia, natężenia, temperatury), a dzięki modułom wyjściowym możliwe jest sterowanie innymi elementami układu.