Prowadnice do silników

prowadnice liniowe do silników

Prowadnice liniowe do silników

Prowadnice liniowe LinMot są kompaktowymi akcesoriami przeznaczonymi do silników liniowych. Służą one do przenoszenia obciążeń, pochodzących od sił zewnętrznych, momentów obrotowych i gnących, a jednocześnie jako element zabezpieczający przed obracaniem się wałka. Zapewniają wysoką precyzję i umożliwiają dynamiczne i precyzyjne pozycjonowanie obciążenia.

Obciążenie może być montowane bezpośrednio na płycie czołowej prowadnicy liniowej. Wymiary mechaniczne i możliwości montażu są kompatybilne z pneumatycznymi prowadnicami H. Modułowa konstrukcja prowadnic pozwala na łatwy montaż akcesoriów, takich jak hamulec mechaniczny lub sprężyna magnetyczna MagSpring, np. do równoważenia obciążenia w zastosowaniach pionowych.

Główne zalety prowadnic

Kompletne moduły liniowe lub mostkowe, składające się z prowadnicy i silnika liniowego, są wysoce dynamicznymi elementami konstrukcyjnymi. Ich zwarta konstrukcja oraz możliwość dowolnego pozycjonowania zapewnia znaczne korzyści, szczególnie w przypadku maszyn włókienniczych i pakujących, systemów montażu i podawania, automatyki laboratoryjnej oraz specjalistycznego projektowania maszyn i systemów.

Łożyska kulkowe

Dla standardowych zastosowań oraz w normalnych warunkach środowiskowych zaleca się stosowanie prowadnic liniowych z łożyskami kulowymi.
Prowadnice liniowe z tulejami kulowymi mają bardzo dobre właściwości jezdne i zapewniają pracę prawie bez tarcia.

Łożyska ślizgowe

Do zastosowań w bardzo brudnym, wilgotnym lub mokrym środowisku zaleca się stosowanie prowadnic liniowych z łożyskami ślizgowymi i wałami odpornymi na rdzę. Zastosowanie prowadnic mostkowych z łożyskami ślizgowymi jest również zalecane w zastosowaniach o wysokiej dynamice z przyspieszeniami powyżej 50 m/s2.

Opcja hamulca

Opcjonalnie na prowadnicach H lub B01-37 i H lub B01-48 można zamontować hamulec mechaniczny. Hamulec pneumatyczny jest uruchamiany przez serwonapęd. Hamulec działa na drążek prowadzący prowadnicy liniowej i jest zwalniany za pomocą sprężonego powietrza (4-6 bar). Hamulec jest aktywny, gdy nie ma zasilania sprężonym powietrzem.

Konstrukcja zgodna z zasadami bezpieczeństwa sanitarnego

Ze względu na dobór materiału i szczegółów konstrukcyjnych prowadnica ze stali nierdzewnej H01-SSC jest zaprojektowana specjalnie do stosowania środków chemicznych w postaci roztworów o wysokiej zawartości chemikaliów i piany, co jest powszechne w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.
Konstrukcja ta charakteryzuje się specjalnie wyprofilowanymi powierzchniami, które ułatwiają jej czyszczenie. Kanał w blokach prowadzących sprawia, że ślizg można dokładnie wyczyścić.

Opcja MagSpring

W zastosowaniach z orientacją pionową, jako wyważarka masy może być użyta sprężyna MagSpring.
Sprężyna MagSpring zapobiega również opadaniu silnika liniowego do dolnego ogranicznika przy wyłączeniu lub w przypadku utraty mocy. Do montażu sprężyny magnetycznej dostępne są odpowiednie akcesoria.

Kompatybilność mechaniczna

Prowadnice LinMot są mechanicznie kompatybilne z pneumatycznymi prowadnicami H. Pozwala to na łatwą wymianę układu napędowego, jeśli wymagana jest większa elastyczność lub dynamika.

Opcja wentylatora

Dzięki dodatkowemu wentylatorowi ciągła siła silnika liniowego może być prawie podwojona. Opcjonalny wentylator może być zamontowany bezpośrednio na prowadnicy.


prowadnice liniowe serii H01 i H10

Prowadnice H-Guide

Prowadnice liniowe serii H01 i H10 są kompaktowymi jednostkami prowadzącymi ze zintegrowanymi tulejami kulowymi lub łożyskami ślizgowymi dla silników liniowych serii P01 i P10 firmy LinMot.

Cechy:

 • podtrzymują siły zewnętrzne, momenty obrotowe i momenty gnące
 • zabezpieczająca przed obrotem wału
 • kompatybilne z prowadnicami pneumatycznymi
 • zintegrowane liniowe łożysko kulowe lub łożysko ślizgowe
 • obciążenie może być montowane bezpośrednio na płycie czołowej

prowadnice serii B01

Prowadnice B-Guide

Prowadnice serii B01 są kompaktowymi jednostkami prowadzącymi ze zintegrowanymi tulejami kulowymi lub łożyskami ślizgowymi do stosowania z silnikami liniowymi P01 firmy LinMot wraz z niewymiarowymi ślizgami. Płyta tylna zwiększa mechaniczną sztywność prowadnicy.

Cechy:

 • zwiększona sztywność dzięki płycie czołowej
 • zastosowanie z niewymiarowymi ślizgami
 • podtrzymuje siły zewnętrzne, momenty obrotowe i momenty gnące
 • zabezpieczenie przed obrotem wału
 • kompatybilny z prowadnicami pneumatycznymi
 • obciążenie może być montowane bezpośrednio na płycie czołowej

prowadnice liniowe

Prowadnice SSC-Guide

Moduły ze stali nierdzewnej serii H01 są kompaktowymi jednostkami prowadzącymi do obsługi silników LinMot serii P01-37-SSC i P01-48-SSC wraz z ślizgami o dużym luzie. Prowadnica składa się z dwóch bloków i wałków prowadzących, oraz płyty montażowej, wszystkie wykonane ze stali nierdzewnej (mat. nr 1.4404, AISI 316 L). Precyzyjny ruch liniowy zapewniają hartowane wałki osadzone w plastikowych łożyskach ślizgowych. Materiał łożysk jest specjalnie zaprojektowany do stosowania w produktach spożywczych i zastosowaniach medycznych, a także posiada certyfikat zgodności z normami FDA.

Cechy:

 • wykonane ze stali nierdzewnej (1.4404 / AISI 316)
 • wałki prowadzące z hartowanej stali nierdzewnej
 • łożysko ślizgowe z homologacją FDA
 • brak uszczelek – połączenia są spawane
 • silnik w środku jest całkowicie gładki
 • obciążenie może być montowane bezpośrednio na płycie czołowej

Darmowe oprogramowanie

Filmiki instruktażowe

Webinary

Katalogi

Szkolenia

Wsparcie techniczne