
KUSB485 – adapter USB na RS485
Adapter przeznaczony jest do komunikacji komputera klasy PC z urządzeniami wyposażonymi w interfejs szeregowy RS485. Urządzenie stanowi warstwę fizyczną dla licznych protokołów komunikacyjnych, w szczególności protokołu ModBus RTU/ASCII. Niezbędne informacje nt. standardu RS485 dostępne są na stronie internetowej.
Adapter został wyposażony w złącze USB, dzięki któremu można podłączyć go do komputera, przez co nie wymaga on zewnętrznego źródła zasilania. Strona wyjściowa urządzenia zakończona jest gniazdem RJ45 z sygnalizacją LED nadawania i odbierania danych. Dzięki temu, że konwerter zbudowany jest w oparciu o chipset FTDI FT232RL, który posiada unikalny identyfikator USB mamy pewność, że raz zainstalowany adapter będzie widziany w systemie zawsze pod tym samym numerem portu COM. Numer tego portu można w razie konieczności ręcznie zmienić w ustawieniach urządzeń systemu operacyjnego.
Zalecenia
Do prawidłowej transmisji danych należy stosować skrętkę U/UTP lub ekranowaną skrętkę F/UTP. Maksymalna sumaryczna długość kabla nie powinna przekraczać 100 m. W punkcie najbardziej oddalonym od nadajnika zaleca się stosowanie terminatora 120Ω.
Do konwertera wymagane są sterowniki, które można pobrać ze strony internetowej.
W przypadku niektórych systemów operacyjnych odpowiednie sterowniki są pobierane z internetu i instalowane automatycznie, po wykryciu urządzenia w komputerze. Prawidłowo zainstalowany konwerter widziany jest w komputerze jako port COM.
Program Esea Tester
“ESEA Tester” jest to program komputerowy przeznaczony do testowania i konfigurowania modułów systemu automatyki budynkowej ESEA. Program współpracuje z konwerterem KUSB485 do którego należy podłączyć dany moduł. Aby wykryć podłączone moduły i nawiązać z nimi komunikację, należy uruchomić program i kliknąć na ikonkę w lewym górnym rogu z ustawieniami połączenia. Następnie należy wskazać port COM, na jakim zainstalowany jest nasz konwerter, wybrać protokół, prędkość oraz zakres urządzeń slave, kliknąć “Zastosuj”, po czym skanujemy sieć za pomocą ikony z symbolem lupki.
Program jest darmowy, można pobrać go z naszej strony.