Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych

Opublikowano

25 października 2019

Oddzielanie i kierowanie delikatnych porcji ryb do odpowiednich kanałów produkcji z dużą prędkością jest trudnym zadaniem. Valka, islandzka firma high-tech, projektuje i buduje zaawansowane maszyny dla przemysłu rybnego. Stosuje w nich silniki LinMot ze stali nierdzewnej, którym nie straszne są trudne warunki, jakie panują w tej branży: wszechobecna woda morska, wysokie ciśnienie i agresywna chemia, stosowana podczas mycia.

Opisywane maszyny dla przemysłu rybnego dedykowane są do kilku procesów: wycinanie ości, sortowanie, porcjowanie, dzielenie i dozowanie produktów rybnych. Kluczową częścią systemu jest urządzenie sortujące, które automatycznie kieruje kawałki ryb do odpowiednich kanałów produkcji.

„Projektując ten system, musieliśmy wziąć pod uwagę kilka kryteriów”, mówi  kierownik ds. rozwoju produktu. „Po pierwsze: dokładność, po drugie: szybkość, a po trzecie: fakt, że nasi klienci stosują maszyny w warunkach morskich. Silniki liniowe ze stali nierdzewnej doskonale radzą sobie w tych trzech przypadkach”.

Dokładne sortowanie bez marginesu błędu

Sortowanie do kanałów produkcyjnych jest  poprzedzone zautomatyzowanym wycinaniem ości i cięciem filetów rybnych na wcześniej określone kawałki. Porcje ryb, wjeżdżające do sortownika, leżą naprzeciwko siebie. Przestrzenna precyzja ramienia ruchu liniowego znacząco wpływa na możliwość dokładnego pobrania określonej porcji z taśmy produkcyjnej. „Dzięki precyzyjnemu ustawieniu silników na linii produkcyjnej możemy być pewni, że wybieramy odpowiednie kawałki. Siłowniki pneumatyczne mają kilka zalet dla branży spożywczej i mogą być szybkie, ale nie są wcale precyzyjne. Nie mamy nad nimi kontroli – jest to ruch od zderzaka do zderzaka. Błąd w lokalizacji może prowadzić do pominięcia porcji ryby lub skierowania jej do złych kanałów produkcji”.

Prędkość i kompaktowość

Linie produkcyjne korzystają z przenośników taśmowych o dużej prędkości. Odpowiednia prędkość wyciągającego porcje silnika liniowego koreluje bezpośrednio z ogólną wydajnością linii produkcyjnych. Silniki te umożliwiają przenoszenie produktu z większą prędkością, bez ryzyka błędu. Jeśli kawałki ryb zostały zagubione na taśmie, dopiero na końcu linii zostaną ręcznie skierowane do odpowiednich kanałów produkcji, tym samym znacznie zwiększając koszty operacyjne. „Chociaż systemy śrub kulowych zapewniają wysoką dokładność, zwykle są one wolniejsze niż silniki LinMot, a także zajmują znacznie więcej miejsca”.

Ważną kwestią jest również ekonomiczne gospodarowanie przestrzenią w fabryce. Im więcej sprzętu produkcyjnego jesteśmy w stanie pomieścić, tym większy obszar produkcyjny uzyskamy. Idealnie do tego nadają się kompaktowe silniki liniowe.

Przetwórstwo rybne – jeden z najtrudniejszych obszarów przemysłu

Istotną, jeśli nie najważniejszą kwestią, jest utrzymanie wysokiego poziomu czystości w przetwórstwie rybnym. Wszystkie elementy maszyn powinny umożliwiać łatwe czyszczenie, jak i być odporne na mycie i czyszczenie pod ciśnieniem. Prosta geometria i solidna obudowa dobrze sprawdzają się w obu przypadkach. “Jeżeli chodzi o czyszczenie, silniki liniowe innych firm mają zazwyczaj różnej wielkości szczeliny, które są trudne do czyszczenia, a wiele z nich nie jest dostępnych ze stopniem IP-69k, zapewniającym ochronę przed wysokim ciśnieniem”.

porcjowanie ryb
.

Może Cię także zaciekawić...