Podsumowanie Multinariów w Krakowie 3.03.2023

Opublikowano

20 marca 2023

Z okazji 20-lecia firmy MultiProjekt 3 marca 2023 roku zorganizowaliśmy Multinaria w Krakowie, czyli konferencję z automatyki przemysłowej. Była to już 3. edycja Multinariów i, biorąc pod uwagę entuzjazm uczestników konferencji, organizujemy we wrześniu kolejną konferencję w ramach Multinariów, ale tym razem w Warszawie!

pakiety startowe na konferencję
Multinaria

Konferencja miała formę wykładów szkoleniowych przedstawiających techniczno-przemysłowe zastosowania oferowanych przez MultiProjekt komponentów automatyki przemysłowej. Wykłady w postaci case studies wzbudziły duże zainteresowanie wśród słuchaczy, w związku z czym przedstawiamy krótkie podsumowanie poruszanych tematów.

Niemal zerowe wydatki na prąd? To możliwe z silnikami liniowymi

Koszt energii elektrycznej rokrocznie ulega dużemu wzrostowi, a zapowiedzi cen prądu na kolejne lata nie napawają optymizmem. Z tego powodu warto poszukać rozwiązań ograniczających zużycie prądu w produkcji przemysłowej. W tym miejscu proponujemy wykorzystanie jednego z naszych produktów – silniki liniowe LinMot zamiast pneumatycznych silników dowolnego producenta. Silniki pneumatyczne są obecne m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i higienicznym. Ich popularność wynika z ich długiego stażu na rynku komponentów przemysłowych oraz ze znacznie niższej cenie zakupu w porównaniu do silników liniowych.

Analiza kosztów całkowitych ponoszonych w czasie użytkowania wskazuje, że koszt poniesiony na zakup silników liniowych może zwrócić się w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

silnik liniowe

W analizowanym przez nas przykładzie (który przedstawimy w szczegółowym artykule już wkrótce), przy założeniu 8 000 godzin pracy rocznie i cenie energii elektrycznej 0,71 zł/kWh, całkowity roczny koszt zużycia energii przez silnik liniowy wynosi jedynie 273 zł (0,71 zł/kWh * 8000h * 0,048 kW)! Silnik pneumatyczny zużyje w tym samym czasie pracy prąd o wartości około 17 000 zł. Koszt poniesiony na wykorzystanie silnika liniowego jest niebagatelnie niższy.

Przetestuj zanim kupisz – wykorzystaj symulator urządzeń przemysłowych

Cyfrowy Bliźniak, oprogramowanie Simultus, to narzędzie do przewidywania przyszłości. Dzięki niemu możemy zasymulować działanie dowolnego urządzenia, zarówno przed jego zakupem, jak i po zakupie, a przed wprowadzeniem jakiejś aktualizacji. 

Simultus pozwala nam na optymalizację procesów produkcyjnych. Dzięki niemu możemy symulować nowe rozwiązania, mające na celu zwiększenie wydajności produkcji, bez konieczności przerabiania całej maszyny metodą prób i błędów. Z naszym symulatorem możecie wyeliminować błędy i zmniejszyć koszty ponoszone przy testowaniu nowych urządzeń i nowych rozwiązań. 

oprogramowanie Simultus 3.0

Zdalny monitoring produkcji – fanaberia czy konieczność?

Omnimes, zdalny monitoring online, polega na stałym sprawdzaniu stanu faktycznego urządzenia w bieżącym cyklu. Dzięki temu mamy dostęp do danych naszej produkcji niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. 

Omnimes jest łatwy w wdrożeniu, zatem nie wymaga przebudowywania fabryki ani dużej ingerencji w istniejące już urządzenia. 

Zdalny monitoring maszyn i produkcji działa analogicznie do biegacza kontrolującego swój stan przy pomocy smartwacha: za dużo biegłem, za szybko, miałem za wysokie tętno. Mamy dane i możemy je przeanalizować i wyciągnąć z nich wnioski. Jeśli w fabryce wykorzystujemy jedną maszynę to Omnimes jest zbędny. Znamy przecież do urządzenie na wylot. Ale przy większej liczbie maszyn może nam się tylko wydawać, że wiemy, co dokładnie się dzieje z naszą produkcją. Pytanie, które sobie zadajemy nie powinno kończyć się na tym, ile wyprodukowaliśmy, ale powinny iść dalej np. w stronę pytania o efektywność osiąganą przez maszyny lub o błędy, które popełniały. 

Co daje nam Omnimes?

  1. Błyskawiczną reakcję i identyfikację problemu w przypadku awarii 
  2. Łatwiejszą analizę danych produkcyjnych 
  3. Stałą kontrolę  trzymaj rękę na pulsie z dowolnego miejsca na świecie

Multisensoryczne roboty przyszłości już w zasięgu ręki?

Współczesne roboty, pomimo szerokiego zakresu funkcjonalności, wymagają nadal kontrolowania i monitorowania. Dlatego nieustannie w zakładach produkcyjnych spotykamy zajmujące przestrzeń bramki bezpieczeństwa i klatki robotyczne. Roboty przyszłości są pozbawione bramek i zewnętrznej kontroli. Potrafią one w pełni przystosowywać się do środowiska. Jak to osiągają? 

Poprzez:

  1. Percepcję środowiskową 
  2. Analizę otrzymanych informacji
  3. Samodoskonalenie procesu

Takim multisensorycznym robotem współpracującym z człowiekiem jest MAiRA firmy Neura Robotics. MAiRA widzi, czuje i słyszy swoje otoczenie. Posiada sztuczną inteligencję. Rozmawia w trzech językach – niemiecki, angielski, chiński. Charakteryzuje ją udźwig do 18 kg, zasięg ramienia do 1600 mm, 6–7 stopni swobody, stopień ochrony IP65 oraz prędkość 4,5 m/s. 

Neura Robotics nie ogranicza się do robotów przemysłowych. Rozwija również intralogistykę w magazynach przez zastosowanie multisensorycznych pojazdów autonomicznych MAV. MAV to pojazd kognitywny przeznaczony do transportu ciężkich towarów bez konieczności kontrolowania jego pracy. 

Nowy sterownik PLC serii M firmy Fatek

Podczas Multinariów zaprezentowaliśmy również nowość w ofercie naszego flagowego producenta – sterownik PLC serii M firmy Fatek.

Seria M jest znacznie szybsza od popularnej serii FBs. Nowa seria M jest tzw. hard PLC, co oznaczne, że po włączeniu zasilania sterownik nie potrzebuje ładować swojego oprogramowania, tylko od razu zaczyna wykonywać program.  

W poprzednich seriach brakowało użytkownikom większej ilości języków programowania. W związku z czym Fatek zwiększył ich ilość i w aktualnej wersji dostępne są języki: strukturalny, schematów blokowych, motion flow

W nowej serii zwiększono również możliwości tagów. Znaczniki mogą być wykorzystywane globalne w całym programie lub lokalnie, będąc używane np. w podprogramie. Tagi mogą być zarówno wartością bitową, stringiem, jak i rejestrami 16 lub 32 bitowymi. Można je również importować i eksportować np. do panela HMI.  

Więcej na temat nowego sterownika opublikujemy wkrótce! 

Pomiędzy wykładami odbywały się spotkania w salce ze sprzętami, podczas których uczestnicy mogli wziąć udział w dyskusjach i konsultacjach z doradcami technicznymi. 

Zwieńczeniem Multinariów w Krakowie były rozmowy przy lampce wina oraz bankiet wraz z atrakcją wieczoru w postaci iluzjonisty Michała Kulika. 

Serdecznie dziękujemy za duże zainteresowanie naszą konferencją. Najbardziej cenimy możliwość osobistego spotkania z Wami po dłuższym lub krótszym czasie. Niejednokrotnie były to spotkania po wielu latach, dzięki czemu mieliśmy okazje odnowić zarówno nasz kontakt na linii klient–usługodawca, jak i przyjacielskie relacje. Przeprowadziliśmy z Wami dużo interesujących rozmów, podczas których poznaliśmy wasze opinie i potrzeby w branży automatyki przemysłowej. Dzięki temu nasze usługi będziemy mogli lepiej dostosować do Was. 

Dziękujemy i zapraszamy na kolejne Multinaria w Warszawie!