Silniki liniowe i liniowo-obrotowe w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i higienicznym

Automatyzacja w przemyśle zapewni wyższą jakość i wydajność procesu. Prezentujemy elementy napędowe szwajcarskiej firmy LinMot, która oferuje elementy napędowe do zastosowań w przemyśle FMCG. Niezwykle dynamiczne silniki liniowe stosowane w przemyśle spożywczym zapewniają bardzo wysoki stopień ochrony oraz są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu.

Rodzaje silników liniowych i serwonapędów LinMot

silniki liniowe do przemysłu farmaceutycznego

Silniki z prowadzeniem

Napęd liniowy o stopniu ochrony IP 64S, składający się z prowadnicy oraz zintegrowanego silnika liniowego LinMot. Opcjonalnie może być wyposażony w sprężynę magnetyczną MagSpring® i hamulec pneumatyczny. Silniki oferują skok do 575 mm i siłę szczytową 572 N.

Silniki liniowe ze stali nierdzewnej

Seria silników wykonana w całości ze stali nierdzewnej (EN 1.4404/AISI 316) do aplikacji o najwyższych wymaganiach higienicznych ze stopniem ochrony do IP69K.

silniki liniowe do przemysłu farmaceutycznego
silniki liniowe do przemysłu farmaceutycznego

Silniki liniowo-obrotowe

Seria silników z niezależnie programowalnymi napędami liniowym i obrotowym w jednej wąskiej obudowie. Dostępne z dodatkowymi funkcjami: wbudowanym i precyzyjnym pomiarem momentu obrotowego, zintegrowanym czujnikiem siły, kompensacją nacisku pionowego i drążonym wałkiem napędowym.

Serwowzmacniacze

Powyższe silniki mogą być sterowane przez serwowzmacniacze LinMot o różnych klasach wydajności. W zależności od serii, możliwa jest komunikacja z układem sterującym za pomocą EtherNet/IP, EtherCAT (CiA402, SoE), PROFINET, Sercos III, Powerlink lub CANopen.

serwowzmacniacze

Co zyskasz dzięki silnikom i serwonapędom LinMot

Precyzyjny i wydajny proces produkcji

Komponenty charakteryzują się małą masą i niewielką bezwładnością. Pozwala to na wykonywanie precyzyjnych ruchów o dużych przyspieszeniach. Silniki pomagają uporać się z procesami, które są wąskimi gardłami. Dzięki temu czas cyklu jest skracany, a produktywność maszyn i linii wzrasta. 

Automatyzacja w przemyśle
Automatyzacja w przemyśle

Oszczędność miejsca

Komponenty LinMot charakteryzują się kompaktowym rozmiarem.
W ofercie są silniki z wbudowanym napędem, które pozwalają na wyeliminowanie sterownika z szafy sterowniczej. Oprócz zaoszczędzenia miejsca, skraca to znacznie czas instalacji i zmniejsza koszty.

Krótszy czas produkcji

W porównaniu z mechanicznymi systemami zamykania, rozwiązanie LinMot z silnikami liniowo-obrotowymi wymaga do 60% mniej czasu na proces zamykania. Dane te pokazują, że wdrożenie komponentów LinMot na linie produkcyjne pozwala znacznie skrócić czas produkcji. Dzięki czemu automatyzacja w przemyśle FMCG jest dużo szybsza.

Automatyzacja w przemyśle
Automatyzacja w przemyśle

Dostosowane sekwencje ruchu

Jedną z największych zalet silników liniowych jest fakt, że sekwencje ruchów i siły można dowolnie programować i monitorować. Dzięki temu swobodnie dostosujesz proces do swoich konkretnych wymagań. 

Łatwość w utrzymaniu maszyny

Istotnym elementem urządzeń wyposażonych w system z produktami LinMot jest łatwość serwisowania oraz minimalizacja przestoju maszyn. Silniki liniowe charakteryzuje także bezawaryjność, w celu utrzymania maszyny w dobrym stanie technicznym wystarczy tylko jej regularna konserwacja.

Automatyzacja w przemyśle
Automatyzacja w przemyśle

Ochrona w trudnych warunkach

LinMot oferuje urządzenia dostosowane do wymagających warunków środowiska. Szwajcarska firma produkuje silniki i napędy ze stali nierdzewnej, które idealnie sprawdzą się do zadań specjalnych. Jednym z takich zadań jest automatyzacja w przemyśle spożywczym i chemicznym, gdzie warunki produkcyjne są bardzo zmienne. 

Kontrola temperatury

Urządzenia ze stali nierdzewnej wyposażone są w czujniki kontrolujące temperaturę. Silnik, w zależności od przetwarzanego materiału (np. żywność taka jak ryby), może być utrzymywany w stałym zakresie temperatur. 

Automatyzacja w przemyśle

Zmniejszenie kosztów

Roczny koszt energii przy wykorzystaniu elektrycznego silnika liniowego wynosi zaledwie 300 zł. Jest to ponad 17 000 zł mniej niż koszt energii wykorzystywanej przez siłowniki pneumatyczne.

Procesy, w których wykorzystasz silniki i napędy LinMot

Pakowanie

Silniki liniowe od lat są stosowane w maszynach pakujących. Przy rosnącej różnorodności produktów zapewniają im decydującą przewagę: elastyczność. Swobodnie programowane profile ruchu i siły napędów umożliwiają zaprojektowanie przebiegu procesu w taki sposób, aby mechanika urządzenia wokół silnika nie wymagała ingerencji podczas przezbrajania maszyny.

pakowanie

Napełnianie

Komponenty LinMot w aplikacji napełniania łączą zalety dozowania opartego na pomiarze przepływu z zaletami dozowania tłokowego w obrotowej maszynie napełniającej. Udaje się to, ponieważ dowolnie profilowany ruch głowicy roboczej można mechanicznie oddzielić od ruchu całej karuzeli. Bezpośredni napęd elektryczny pozwala na bardzo dynamiczne podnoszenie igieł.

Automatyzacja w przemyśle

Zamykanie

Nowy produkt na linii produkcyjnej co 30 minut?  Konstruktorzy maszyn sprostują temu wyzwaniu stosując wyłącznie elektryczne układy napędowe LinMot PR02. Składają się one z oddzielnie sterowanych silników liniowych i obrotowych. Pozwalają one użytkownikowi na zadawanie i niezależną kontrolę krytycznych parametrów procesu, takich jak skok, siła dociskająca, kąt obrotu i moment obrotowy.

zamykanie

Przetwórstwo

Silniki liniowe są chętnie  używane w przemyśle spożywczym. Wyróżniają się prostą integracją, elastyczną programowalnością, dynamiką i higieniczną konstrukcją. Silniki można podłączyć do wspólnych platform kontroli w trybie synchronicznym lub prostym ruchu punkt-punkt. Zalety technologii serwo pozwalają na delikatne i dynamiczne przetwarzanie żywności. 

Automatyzacja w przemyśle

Realizacje, w których zastosowano komponenty firmy LinMot

Zobacz jak działają komponenty LinMot

silniki LinMot
.