Silniki liniowe i liniowo-obrotowe w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i higienicznym

Automatyzacja w przemyśle zapewni wyższą jakość i wydajność procesu. Prezentujemy elementy napędowe szwajcarskiej firmy LinMot, która oferuje elementy napędowe do zastosowań w przemyśle FMCG. Niezwykle dynamiczne silniki liniowe stosowane w przemyśle spożywczym zapewniają bardzo wysoki stopień ochrony oraz są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu.

Rodzaje silników liniowych i serwonapędów LinMot

silniki liniowe do przemysłu farmaceutycznego

Silniki z prowadzeniem

Napęd liniowy o stopniu ochrony IP 64S, składający się z prowadnicy oraz zintegrowanego silnika liniowego LinMot. Opcjonalnie może być wyposażony w sprężynę magnetyczną MagSpring® i hamulec pneumatyczny. Silniki oferują skok do 575 mm i siłę szczytową 572 N.

Silniki liniowe ze stali nierdzewnej

Seria silników wykonana w całości ze stali nierdzewnej (EN 1.4404/AISI 316) do aplikacji o najwyższych wymaganiach higienicznych ze stopniem ochrony do IP69K.

silniki liniowe do przemysłu farmaceutycznego
silniki liniowe do przemysłu farmaceutycznego

Silniki liniowo-obrotowe

Seria silników z niezależnie programowalnymi napędami liniowym i obrotowym w jednej wąskiej obudowie. Dostępne z dodatkowymi funkcjami: wbudowanym i precyzyjnym pomiarem momentu obrotowego, zintegrowanym czujnikiem siły, kompensacją nacisku pionowego i drążonym wałkiem napędowym.

Serwowzmacniacze

Powyższe silniki mogą być sterowane przez serwowzmacniacze LinMot o różnych klasach wydajności. W zależności od serii, możliwa jest komunikacja z układem sterującym za pomocą EtherNet/IP, EtherCAT (CiA402, SoE), PROFINET, Sercos III, Powerlink lub CANopen.

serwowzmacniacze

Co zyskasz dzięki silnikom i serwonapędom LinMot

Precyzyjny i wydajny proces produkcji

Komponenty charakteryzują się małą masą i niewielką bezwładnością. Pozwala to na wykonywanie precyzyjnych ruchów o dużych przyspieszeniach. Silniki pomagają uporać się z procesami, które są wąskimi gardłami. Dzięki temu czas cyklu jest skracany, a produktywność maszyn i linii wzrasta. 

Automatyzacja w przemyśle
Automatyzacja w przemyśle

Oszczędność miejsca

Komponenty LinMot charakteryzują się kompaktowym rozmiarem.
W ofercie są silniki z wbudowanym napędem, które pozwalają na wyeliminowanie sterownika z szafy sterowniczej. Oprócz zaoszczędzenia miejsca, skraca to znacznie czas instalacji i zmniejsza koszty.

Krótszy czas produkcji

W porównaniu z mechanicznymi systemami zamykania, rozwiązanie LinMot z silnikami liniowo-obrotowymi wymaga do 60% mniej czasu na proces zamykania. Dane te pokazują, że wdrożenie komponentów LinMot na linie produkcyjne pozwala znacznie skrócić czas produkcji. Dzięki czemu automatyzacja w przemyśle FMCG jest dużo szybsza.

Automatyzacja w przemyśle
Automatyzacja w przemyśle

Dostosowane sekwencje ruchu

Jedną z największych zalet silników liniowych jest fakt, że sekwencje ruchów i siły można dowolnie programować i monitorować. Dzięki temu swobodnie dostosujesz proces do swoich konkretnych wymagań. 

Łatwość w utrzymaniu maszyny

Istotnym elementem urządzeń wyposażonych w system z produktami LinMot jest łatwość serwisowania oraz minimalizacja przestoju maszyn. Silniki liniowe charakteryzuje także bezawaryjność, w celu utrzymania maszyny w dobrym stanie technicznym wystarczy tylko jej regularna konserwacja.

Automatyzacja w przemyśle
Automatyzacja w przemyśle

Ochrona w trudnych warunkach

LinMot oferuje urządzenia dostosowane do wymagających warunków środowiska. Szwajcarska firma produkuje silniki i napędy ze stali nierdzewnej, które idealnie sprawdzą się do zadań specjalnych. Jednym z takich zadań jest automatyzacja w przemyśle spożywczym i chemicznym, gdzie warunki produkcyjne są bardzo zmienne. 

Kontrola temperatury

Urządzenia ze stali nierdzewnej wyposażone są w czujniki kontrolujące temperaturę. Silnik, w zależności od przetwarzanego materiału (np. żywność taka jak ryby), może być utrzymywany w stałym zakresie temperatur. 

Automatyzacja w przemyśle
blank

Zmniejszenie kosztów

Roczny koszt energii przy wykorzystaniu elektrycznego silnika liniowego wynosi zaledwie 300 zł. Jest to ponad 17 000 zł mniej niż koszt energii wykorzystywanej przez siłowniki pneumatyczne.

Procesy, w których wykorzystasz silniki i napędy LinMot

Pakowanie

Silniki liniowe od lat są stosowane w maszynach pakujących. Przy rosnącej różnorodności produktów zapewniają im decydującą przewagę: elastyczność. Swobodnie programowane profile ruchu i siły napędów umożliwiają zaprojektowanie przebiegu procesu w taki sposób, aby mechanika urządzenia wokół silnika nie wymagała ingerencji podczas przezbrajania maszyny.

pakowanie

Napełnianie

Komponenty LinMot w aplikacji napełniania łączą zalety dozowania opartego na pomiarze przepływu z zaletami dozowania tłokowego w obrotowej maszynie napełniającej. Udaje się to, ponieważ dowolnie profilowany ruch głowicy roboczej można mechanicznie oddzielić od ruchu całej karuzeli. Bezpośredni napęd elektryczny pozwala na bardzo dynamiczne podnoszenie igieł.

Automatyzacja w przemyśle

Zamykanie

Nowy produkt na linii produkcyjnej co 30 minut?  Konstruktorzy maszyn sprostują temu wyzwaniu stosując wyłącznie elektryczne układy napędowe LinMot PR02. Składają się one z oddzielnie sterowanych silników liniowych i obrotowych. Pozwalają one użytkownikowi na zadawanie i niezależną kontrolę krytycznych parametrów procesu, takich jak skok, siła dociskająca, kąt obrotu i moment obrotowy.

zamykanie

Przetwórstwo

Silniki liniowe są chętnie  używane w przemyśle spożywczym. Wyróżniają się prostą integracją, elastyczną programowalnością, dynamiką i higieniczną konstrukcją. Silniki można podłączyć do wspólnych platform kontroli w trybie synchronicznym lub prostym ruchu punkt-punkt. Zalety technologii serwo pozwalają na delikatne i dynamiczne przetwarzanie żywności. 

Automatyzacja w przemyśle

Realizacje, w których zastosowano komponenty firmy LinMot

Zobacz jak działają komponenty LinMot

silniki LinMot
.