Jakie były główne sukcesy firmy w ostatnim roku?
Na rok 2023 przypadło 20-lecie naszej działalności. Był to więc rok podsumowań dwóch dekad naszego uczestnictwa w branży automatyki, który obfitował w wydarzenia z tym związane. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć Multinaria, czyli cykl seminariów organizowanych przez nas od kilku lat w różnych miastach Polski.
Był to również rok wielkich wyzwań. Jak wiele innych firm, byliśmy zmuszeni do działania w cięższych niż zwykle warunkach rynkowych. Niepewność związana z sytuacją polityczną na świecie i w Polsce przed wyborami październikowymi również utrudniała podejmowanie decyzji biznesowych. Jednocześnie nie chcieliśmy się poddawać i zawieszać realizacji naszych celów. Przede wszystkim były one związane z wprowadzeniem nowych produktów na polski rynek – zarówno tych od naszych nowych producentów, jak i od dotychczasowych dostawców. Chcemy zapewnić naszej firmie, a przez to naszym klientom, dostęp do innowacyjnych rozwiązań. Poszukujemy ich na różnych rynkach, co wiąże się z koniecznością odwiedzenia producentów z niemal całego świata.
Aby zapewnić naszym klientom obsługę handlową i wsparcie na najwyższym poziomie, sami musimy poznać nowe produkty zarówno od strony zakresu oferty, jak i specyfikacji technicznej. Poza tym nowe produkty wiążą się z szeregiem działań, w które zaangażowana jest cała nasza firma: tworzymy materiały marketingowe; organizujemy szkolenia dla klientów; pokazujemy produkty na imprezach targowych, seminariach i konferencjach. W ten sposób udało nam się ostatnio wprowadzić do oferty między innymi coboty niemieckiej firmy Neura Robotics.
W roku 2023 Udało nam się również doprowadzić do końca projekt naszych autorskich robotów modułowych, a także z sukcesem (wraz z naszymi klientami) wdrożyć kilka aplikacji naszego nowego oprogramowania MES (OmniMES). OmniMES służy do nadzorowania produkcji, wspomagania utrzymania ruchu urządzeń oraz zarządzania produkcją. Wspólnie z naszymi klientami sfinalizowaliśmy również kilka ciekawych projektów zaawansowanych systemów sterowania produkowanymi przez nich urządzeniami, między innymi były to 5-osiowe urządzenia CNC ze sterownikami wieloosiowymi firmy TRIO i pulpitem HMI Weintek.
Na listopadowych targach Warsaw Industry Week w Warszawie mieliśmy największe stanowisko od początku naszej działalności. Tak więc mimo globalnie ciężkiej sytuacji uważamy ten rok za udany.
Jak firma będzie się rozwijać w bieżącym roku?
W roku 2024 również będziemy się skupiali na nowych produktach. Oprócz wspomnianych Cobotów z firmy Neura mamy w planach wprowadzenie kilku nowości od naszych długoletnich dostawców. Szczegóły musimy na razie trzymać w tajemnicy, ale bazując na informacjach od producentów spodziewamy się, że przyczynią się one znacznie do zwiększenia wydajności urządzeń naszych klientów. Przykładowo firma Fatek zapowiedziała rozpoczęcie produkcji nowej serii sterowników PLC. Koncepcja Fateka, który ma zamiar połączyć wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań i autorskiej myśli technicznej, powoduje, że sterownik ten stanie się jednym z najszybszych sterowników PLC oferowanych na rynku w swojej klasie. Widzieliśmy już testy nowej serii w warunkach przemysłowych. Robią one duże wrażenie.
Jak przewiduje Pan ogólny rozwój branży automatyki w 2024 roku?
Świat automatyki zmierza w kierunku unifikacji, zwiększenia kompatybilności, upraszczania konfiguracji urządzeń i rozwiązań modułowych. Komponenty automatyki przypominają coraz częściej gotowe do użycia klocki. Chodzi o to, aby maksymalnie uprościć i przyspieszyć ich integrację. MultiProjekt jako firma będąca blisko zarówno klienta końcowego, jak i producentów, chętnie wspiera naszych dostawców w opracowywaniu tych rozwiązań. Projektując nasze roboty modułowe, również staraliśmy się wybierać do nich rozwiązania uniwersalne, takie jak protokół komunikacji EtherCAT albo system mechaniczny, który umożliwia szybkie łączenie modułów między sobą lub z innymi elementami maszyn.
Rok 2023 to rok sztucznej inteligencji. Oczywiście dotyczy to jej powszechnego wykorzystania, bo same algorytmy związane na przykład z uczeniem maszynowym znane są od dawna. W najbliższym czasie spodziewamy się wielu ciekawych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji, które będą ją wykorzystywały. Przypuszczamy, że zostaną one wdrożone głównie na wyższym poziomie sterowania, w warstwie monitoringu i diagnostyki czy podejmowania decyzji optymalizujących procesy.
Widzimy również coraz większą świadomość wśród naszych klientów dotyczącą konieczności wprowadzania rozwiązań przemysłu 4.0 oraz 5.0. Bardzo nas to cieszy, ponieważ uważamy, że to znakomity sposób na zwiększenie wydajności każdej firmy. Czasem wprowadzenie nawet najmniejszych usprawnień w tym kierunku może przynieść duże korzyści. Chociażby biorąc pod uwagę wyszukiwanie wąskich gardeł procesu produkcyjnego za pomocą oprogramowania OmniMES, możemy szybko odkryć, że wystarczy zmodyfikować jedno gniazdo produkcyjne lub przenieść pracownika na inne stanowisko, aby zwiększyć wydajność linii produkcyjnej jako całości i wykorzystać w pełni potencjał maszyn. Sama wiedza o stanie procesu, statusie pracy maszyn oraz aktualnie wykonywanej przez pracownika czynności, które są przekazywane do służb utrzymania ruchu w czasie rzeczywistym, stanowią bardzo cenną informację, z której można skorzystać natychmiast, aby szybko reagować na sytuację na linii produkcyjnej. Firmy coraz częściej kupują od nas produkty, które są dostosowane do komunikacji z bazą danych i jeżeli nie od razu, to w niedalekiej przyszłości myślą o wykorzystaniu tych możliwości w kolejnym kroku cyfryzacji swojego zakładu. Prym wiodą tutaj produkty firmy Weintek, takie jak bramki komunikacyjne serii cMT-G.
Przewidywania analityków na rok 2024 są niestety niejednoznaczne. Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu wzrósł w listopadzie, aby znowu obniżyć się w grudniu i niestety nadal znajduje się poniżej granicy 50 punktów.
Mamy nadzieję, że nie bez znaczenia dla naszej branży będzie uruchomienie środków z KPO oraz realny start finansowania projektów realizowanych w ramach nowej perspektywy dotacji unijnych. Spowoduje to przypływ pieniądza na polski rynek, co powinno się pozytywnie odbić na wielu branżach.
Podsumowując, patrzymy na rok 2024 bardziej optymistycznie niż na rok miniony.
Wywiad przeprowadziliśmy z Prezesem firmy MultiProjekt, Panem Sławomirem Bydoniem.
Sławomir Bydoń jest współzałożycielem firmy MultiProjektem (razem z Panem Grzegorzem Góralem). Sławomir Bydoń to absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki (Katedra Automatyzacji Procesów) Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. W 2006 r. otrzymał stopień naukowy doktora nauk technicznych. Jest autorem wielu publikacji w czasopismach naukowych, patentów z dziedziny automatyki i mechaniki oraz kierownikiem projektów badawczo-wdrożeniowych z obszaru robotyzacji. Od 2016 r. jest członkiem Rady Społecznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie.