Najlepszy Partner Edukacyjny 2018

Opublikowano

26 czerwca 2018

W piątek zostaliśmy wyróżnieni tytułem Najlepszego Partnera Edukacyjnego 2018. Nagrodę otrzymaliśmy od Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie. Certyfikat zdobyliśmy jako jedna z trzech firm. Mamy przyjemność współpracować z ZSM nr 1 już od wielu lat, wspierając ją w kształceniu uczniów w zawodzie technik mechatronik, a także promując kształcenie zawodowe. Organizujemy również cykliczne szkolenia dla uczniów i nauczycieli, oferujemy praktyki i staże, oraz pomagamy w wyposażeniu sal dydaktycznych w niezbędny sprzęt.

Najlepszy Partner Edukacyjny 2018 - zdjęcie dyplomu

Współpraca ze szkołami i uczelniami

Dlaczego firmy powinny współpracować ze szkołami i uczelniami? Na to i inne pytania odpowiada Krzysztof Gołąb, Dyrektor Wykonawczy w firmie Multiprojekt.

Dlaczego Multiprojekt od lat stawia na współpracę z uczelniami?

Dzielenie się wiedzą to misja naszej firmy. Tylko szerząc wiedzę praktyczną i dzieląc się doświadczeniami zawodowymi czy pomysłami, automatyka przemysłowa będzie się w naszym kraju rozwijać. Nam na tym rozwoju zależy. Pasjonujemy się tymi tematami i chcemy dołożyć cegiełkę od siebie w budowaniu nowoczesnego przemysłu. W tym momencie uczelnie wyższe i szkoły techniczne są ośrodkami, w których powstają ciekawe projekty badawcze, a studenci i uczniowie są wciąż jedną z najbardziej kreatywnych grup, która po prostu potrzebuje nieco wsparcia i nakierowania. Dzięki pracy z nami – praktykom, szkoleniom, nauce obsługi naszego sprzętu – wiedzą, jakie są praktyczne zastosowania automatyki przemysłowej, co potrzebuje ulepszeń, jakie są rzeczywiste kierunki rozwoju automatyki w Polsce.

Każdy ze specjalistów w firmie Multiprojekt ukończył uczelnię techniczną. Ta współpraca bodaj u każdego z nas przywołuje miłe wspomnienia, bliskie naszym sercom. Wiemy też, jakiej wiedzy i umiejętności brakowało nam zaraz po wkroczeniu na rynek pracy.

Co zyskują uczniowie dzięki współpracy firmy z uczelnią?

Jeśli proces edukacji prowadzony jest przy udziale i wsparciu przedsiębiorców czy specjalistów, staje się bardziej angażujący, ciekawy, przyjazny dla uczniów. Wspomniałem też o aktualnej wiedzy, czyli poszerzaniu kompetencji. Poza tym uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności, które są gotowi wykorzystać bez potrzeby doszkalania się. Uczą się między innymi obsługi sprzętu, który będą użytkować w przyszłych zakładach pracy. Łatwiej jest im dostosować się do rzeczywistych warunków panujących na rynku pracy, kiedy przedsiębiorstwo udostępnia sprzęt, oprogramowanie i dokumentację, na której faktycznie później będą pracować.

Kończąc uczelnię – bo akurat o końcu nauki nie powinniśmy mówić w żadnym momencie kariery – studenci są bardziej pewni siebie i zwyczajnie mają większe możliwości wyboru przyszłego pracodawcy.

Czy w takim razie rynek pracy również zyskuje, kiedy uczelnie wchodzą w kooperację z przedsiębiorcami?

Oczywiście, szczególnie w obliczu rosnącego zapotrzebowania rynku pracy na wykwalifikowaną kadrę i samodzielnych specjalistów, posiadających praktyczne umiejętności. Zarówno uczniowie, jak i kadra nauczycielska współpracująca z przedsiębiorstwami, są na bieżąco z wykorzystywanymi w danej branży rozwiązaniami. Dzięki temu na rynek pracy trafiają osoby z odpowiednim przeszkoleniem, gotowe do wykorzystania nowo zdobytej wiedzy w praktyce.

Poza tym, jak już wspomniałem, tylko wtedy, kiedy będziemy wymieniać się doświadczeniami i dzielić się wiedzą, automatyka przemysłowa będzie się rozwijać.

Dlaczego firmy powinny współpracować z uczelniami?

Dla obopólnych korzyści. Absolwenci wspieranych przez nas szkół oraz szkoleń to dla przyszłego pracodawcy materiał na samodzielnych specjalistów. Ich wdrożenie w systemy działania firmy zajmie dużo mniej czasu, niż wdrożenie osób, które wcześniej nie miały styczności z praktycznym zastosowaniem oferowanych przez nas urządzeń. To swoista wymiana. My, szkoląc uczniów np. Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie, mamy szansę nawiązania kontaktu z przyszłymi specjalistami, którzy być może w przyszłości przy wyborze sprzętu będą się kierowali znajomością naszej oferty. Poza tym mogą stać się w przyszłości naszymi kolegami z biurka obok, co miało miejsce już kilka razy 🙂

Naszą współpracę z ZSM nr 1 w Krakowie nieustannie rozwijamy. Póki co jednak nastał czas na wakacje dla uczniów i nauczycieli – życzymy im udanego wypoczynku i powrotu do nauki z nową energią i pomysłami!