Kurs programowania paneli Weintek – cz. VIII Receptury

Opublikowano

6 lipca 2020

W fabrykach większość maszyn działa zgodnie z kombinacją parametrów specyficznych dla wykonywanego zadania. Weźmy za przykład maszynę pakującą. Realizacja pakowania wymaga takich parametrów, jak temperatura, ciśnienie i czas zgrzewania. Tymczasem owijanie opakowań wymaga informacji o długości, po jakiej nastąpi odcięcie odcinka oraz materiale do owijania. Możliwe parametry powyższej receptury to:

  • Produkt A: długość odcięcia 100 cm, folia plastikowa, temperatura zgrzewania 245 °C
  • Produkt B: długość odcięcia 80 cm, folia metalizowana, temperatura zgrzewania 200 °C
  • Produkt C: długość odcięcia 200 cm, folia plastikowa, temperatura zgrzewania 260 °C

Tworzenie receptur w panelu HMI

Powyższe receptury można zapisać w interfejsie HMI i zaktualizować recepturę lub zrobić jej backup (za pomocą dysku USB lub karty SD, przy użyciu pliku w formacie .csv). Tyle w teorii, teraz w praktyce pokażemy tworzenie receptur w panelu HMI ! Tym razem za przykład weźmiemy kawiarnię i system zamówień (gotowy projekt do pobrania):

receptura

Prace rozpoczniemy od wybrania w programie EasyBuildePRo ustawień systemowych projektu i zdefiniowania struktury naszej receptury:

tworzenie receptur w panelu HMI

Następnie z zakładki obiekty dodamy podgląd receptur:

tworzenie receptur w panelu HMI

Mamy już możliwość podejrzenia receptury. Żeby móc dodać kolejne wiersze w naszej recepturze posłużymy się obiektami ASCII i numerycznymi:

tworzenie receptur w panelu HMI

Aby wydać polecenie dodania nowego wiersza (1), aktualizacji istniejącego (2) lub usunięcia wybranego (3) posłużymy się obiektem Ustaw rejestr. Wybieramy jako adres zmienną Recipe –> Command i wpisujemy kolejno wartości 1, 2, 3:

tworzenie receptur w panelu HMI

Możemy już wyświetlić rekordy receptury, zmieniać ich wartości i usuwać wybrane:

tworzenie receptur w panelu HMI

Teraz za pomocą rozwijanej listy (zakładka obiekty –> lista opcji) stworzymy menu do przejścia między oknami. Jako zmienną określimy adres LW500, który w kontroli przez PLC (zakładka obiekty –> kontrola przez PLC) ustawimy jako adres odpowiadający za numer wyświetlanego okna. W zakładce Mapowanie określimy wyświetlane nazwy okien oraz ich numery:

tworzenie receptur w panelu HMI

Teraz zajmiemy się możliwością eksportowania i importowania plików receptury z pendrive’a lub karty SD w formacie .csv. Posłuży nam do tego funkcja Import/Eksport wybrana z zakładki obiekty –> operacje na plikach –> import/eksport. Określimy w tej funkcji źródło oraz zmienną kontrolną LW180 i zmienne odpowiadające za ścieżkę pliku LW100 i nazwę pliku LW120. W oknie 11 import/eksport z tej samej zakładki dodamy obiekt przeglądarki plików, która będzie automatycznie podawać nam ścieżkę i nazwę pliku:

tworzenie receptur w panelu HMI

W oknie 12 transfer danych stworzymy możliwość wysłania wybranego wiersza receptury do sterownika. Posłuży nam do tego obiekt z zakładki obiekty –> Transfer danych –> Transfer danych (okno). Jako dane źródłowe podamy pierwszy rejestr receptury i zapiszemy 6 kolejnych zmiennych na 6 adresach sterownika, począwszy od adresu określonego jako adres docelowy:

tworzenie receptur w panelu HMI

Czas na testy!

Uruchomimy symulację i wyeksportujemy plik receptur. Zostanie on zapisany pod ścieżką C:\EBpro\usb1\ w katalogu Receptury. Następnie otworzymy plik i dodamy dwa wpisy. Po zapisaniu importujemy dane do panelu. Usuniemy jeden wpis, a w drugim zmienimy wartość. Po zmianie zrobimy backup na pendrive. Na końcu sprawdzimy możliwość zapisu wybranego wiersza receptury do sterownika.

Wszystko przedstawiam krok po kroku poniżej:

receptura

Autor: Jarosław Pawełek

Absolwent Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie na kierunku Automatyka i Robotyka ze specjalnością Automatyka i Metrologia. Przygodę z automatyką rozpoczynał w firmie od stanowiska praktykanta. Przechodząc kolejno na stanowisko Doradcy ds. technicznych oraz obecnie zajmując stanowisko Kierownika Działu Wsparcia Technicznego stara się zapewniać najlepsze wsparcie merytoryczne dla naszych klientów. Prywatnie miłośnik fotografii.