Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania stają się ogromnym atutem produktów SESAME, rozbudowującego ofertę o kolejne serie przekładni planetarnych. Szeroka gama dostępnych przekładni – serie podstawowe, te mniej skomplikowane aplikacje, lecz wciąż zaskakujące niezawodnością i jakością wykonania, po serie z zębami helikalnymi, mniejszymi luzami oraz nowatorskimi rozwiązaniami, takimi jak wykonanie ze stali nierdzewnej, czy też z wydrążonym wałem na wyjściu.
Mając tak bogatą ofertę pojawia się pytanie, która z nich najlepiej sprawdzi się w danej aplikacji, pamiętając przy doborze również o adekwatnej cenie.
Odpowiedź na te pytania znajdziemy poprzez opcję doboru przekładni na stronie producenta.
Wyszukiwarka ta daje możliwość znalezienia przekładni według marki lub wymiarów danego silnika.
Przykład 1. Jak dobrać przekładnię według marki silnika
Dla przykładu dobierzmy przekładnie dla Serwonapędu Estun z serii EMJ. Wybierając z listy markę silnika i rodzaj, automatycznie wczytają nam się podstawowe parametry silnika.
Po wybraniu silnika, zostaje nam wybrać przekładnie, rozmiar kołnierza oraz przełożenie. Automatycznie generuje nam się maksymalny, dopuszczalny moment wyjściowy oraz nominalna wejściowa prędkość. W tym przykładzie wybierzmy przekładnie z serii PGL o rozmiarze 90 i przełożeniu 10:
Po wybraniu odpowiedniej serii przekładni i jej parametrów, automatycznie otrzymujemy zestawienie specyfikacji silnika i przekładni. Producent umożliwia również wygenerowanie rysunków 3D oraz rysunków 2D z pełnymi wymiarami. Dzięki czemu w prosty sposób możemy dopasować przekładnie do swojego układu:
Przykład 2. Jak dobrać przekładnię według wymiarów silnika
Mimo, że producent Sesame dysponuje ogromną bazą marek serwosilników, istnieje szansa, że nie znajdziemy wybranego silnika na liście lub będziemy chcieli dobrać przekładnie do silnika krokowego. Brak marki naszego silnika na stronie producenta nie oznacza, że nie możemy dobrać do niego przekładni. Producent umożliwia nam dobór przekładni na podstawie wymiarów silnika:
Istnieje możliwość wybrania dostępnych wymiarów zaproponowanych przez producenta z listy lub wpisania poszczególne wymiarów sinika. Po zdefiniowaniu wszystkich parametrów, należy wybrać prędkość silnika i moment obrotowy.
Następnym krokiem jest wybór serii przekładni i przełożenia, identycznie jak w przykładzie nr.1 Przy tym sposobie doboru również mamy możliwość generowania rysunków 2D i 3D oraz generowania specyfikacji przekładni.
Autor: Damian RybińskiUkończył Wydział Inżynierii Produkcji na SGGW na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. W firmie Multiprojekt zajmuje stanowisko doradcy techniczno-handlowego. Szczególnie interesuje się zagadnieniami związanymi ze sterowaniem ruchem oraz nowymi technologiami z zakresu automatyzacji i optymalizacji procesów produkcyjnych. Swoją bogatą wiedzę i doświadczenie w dziedzinie automatyki przemysłowej wykorzystuje pomagając w doborze odpowiednich komponentów do indywidualnych potrzeb naszych klientów. |