Zdalny dostęp do maszyn poprzez usługę EasyAccess 2.0

Opublikowano

5 sierpnia 2021

VPN – wirtualna sieć prywatna

O bezpieczeństwo danych i plików, które znajdują się na Twoim komputerze, musisz dbać każdego dnia. Już samo podłączenie sprzętu do Internetu wiąże się z ryzykiem. Najczęstszym zagrożeniem są wirusy oraz boty, które skanują adresy publiczne. Niestety nie ma urządzeń w 100% odpornych na tego typu złośliwe oprogramowanie. Należy wdrażać zabezpieczenia, które ochronią nasz komputer przed niepewnymi połączeniami i zapewnią bezpieczne przesyłanie danych. Jednym z takich zabezpieczeń jest VPN , który znacznie utrudnia niepowołany dostęp do naszego urządzenia.

Wirtualna sieć prywatna (ang. Virtual Private Network)  jest to najskuteczniejszy i jeden z najprostszych sposobów na ukrycie naszej tożsamości online oraz zabezpieczenie ruchu w Internecie. Dzięki użyciu VPN zachowujemy anonimowość i zapewniamy bezpieczeństwo przesyłania danych. Połączenie między dwoma komputerami w zupełnie innych sieciach lokalnych jest szyfrowane. Nawet jeśli ktoś podejrzy to co jest transmitowane pomiędzy tymi urządzeniami, nie będzie w stanie tego rozszyfrować.

Wirtualna sieć prywatna szyfruje każdą aktywność online, chroniąc nie tylko tożsamość użytkownika, ale również gwarantując bezpieczny dostęp do aplikacji, stron internetowych oraz bezpieczną wymianę plików i wspólną pracę.

Za sprawą VPN:

  • Zwiększysz swoje bezpieczeństwo

Korzystanie z sieci VPN zagwarantuje bezpieczeństwo pod wieloma względami m.in. przed programami węszącymi czy nieuczciwymi sieciami Wi-Fi.

  • Ochronisz swoją prywatność

 Masz możliwość ukryć swoją tożsamość przed stronami internetowymi, aplikacjami i usługami, które chcą Cię śledzić.

  • Ukryjesz swoją lokalizację

VPN zmienia adres IP, który identyfikuje Twoją lokalizację na świecie. Dzięki nowemu adresowi IP możesz przeglądać Internet tak, jakbyś znajdował się prawie w każdym innym kraju, w którym Twój dostawca VPN ma swoje serwery.

  • Odblokujesz dostęp do stron www

Jeśli przebywasz w części świata, w której dostęp do różnych stron oraz usług jest ograniczony, VPN umożliwi Ci połączenie z nimi. Dzięki usłudze możesz także pokonywać zapory sieciowe w szkołach lub biurach.

 

Jedną z ciekawszych funkcjonalności jest połączenie z urządzeniami nie posiadającymi publicznego adresu. Przykładowo, żeby kontrolować parametry na farmie fotowoltaicznej potrzebujemy się z nią połączyć. Niestety, często farma nie posiada kablowego dostępu do Internetu. Zazwyczaj łączy się poprzez modem GSMowy, który nie ma publicznego adresu IP.

VPN zestawia adres naszego komputera PC z urządzeniem na tym obiekcie. Urządzenia zachowują się jakby były w jednej sieci lokalnej – IP są z tej samej puli adresowej. Mimo tego, że są oddalone i w innych sieciach, można się bez żadnych przeszkód między nimi komunikować.

Zdalny dostęp do maszyn

EasyAccess 2.0 jako alternatywa dla rozwiązań sprzętowych

EasyAccess to usługa instalowana na urządzeniach Weintek. Jeżeli posiadamy panel HMI, to niewielkim kosztem możemy wdroży tę funkcjonalność. Nie ma potrzeby dokładania do szafy dodatkowych urządzeń np. routerów z VPN.

Zdalny dostęp do maszyn

EasyAccess 2.0 to:

  • łatwe zarządzane użytkownikami i urządzeniami
  • stosunkowo niewielki koszt uruchomienia
  • prosty i intuicyjny interfejs
  • brak konieczności użytkowania dodatkowego sprzętu
  • szyfrowanie SSL 128Bit
  • dedykowana aplikacja dla systemów Android, Windows, iOS
  • minimalna konfiguracja

Jak działa taka usługa? Na wstępie wyobraźmy sobie, że mamy przykładową fabrykę, w której pracują maszyny, a zdalny dostęp do nich nie został zapewniony. Z niewiadomych przyczyn następuje awaria na linii produkcyjnej. Panel HMI wyświetla błąd, operatorzy otrzymują informację o tym błędzie. Starają się rozwiązać problem, niestety bezskutecznie. Dzwonią więc do producenta z prośbą o pomoc. Po pewnym czasie do fabryki przyjeżdża serwisant, który ma za zadanie rozwiązać problem. Z natury rzeczy jego interwencja jest opóźniona, a przez to czas przestoju linii wydłuża się. Przestój ten z kolei przekłada się na straty finansowe.

Alternatywnym rozwiązaniem jest połączenie przez usługę EasyAccess 2.0, która zapewnia zdalny dostęp do maszyn. Serwisanci producenta maszyny, dzięki obecnej w EasyAccess 2.0 funkcji rozsyłania notyfikacji wystąpienia zdarzeń, natychmiast otrzymują informację, że na maszynie wystąpił problem. Mogą od razu nawiązać z nią połączenie. Problem mogą diagnozować poprzez wgląd w zawartość ekranu panelu i zdalne manipulowanie na nim. Mogą również nawiązać połączenie z kontrolerami sterującymi procesem produkcyjnym.  Co istotne, nie jest wymagana konfiguracja, otwieranie portów, ingerencja w urządzenia sieciowe jak np.  routery. Wystarczy, że panel HMI i komputer mają dostęp do Internetu. Poprzez chmurę, za pomoc szyfrowanego połączenia, nawiązujemy połączenie VPN z panelem. Dzięki temu na żywo możemy diagnozować maszynę.

Zdalny dostęp do maszyn

Weintek obecnie oferuje do wszystkich swoich paneli operatorskich usługę VPN zwaną EasyAccess2.0. Może być fabrycznie wbudowana w panel, aktywowana samodzielnie przez użytkownika bądź przez autoryzowanego dystrybutora. Wiele urządzeń HMI Weintek bezpośrednio współpracuje z modemami GSM (USB).

Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać więcej wartościowej treści z branży automatyki.