HMI Weintek pomaga zwiększyć wydajność fabryki silników: Integracja maszyn z MESem

Opublikowano

16 stycznia 2024

Firma FUKUTA ELEC. & MACH Co. Ltd. (FUKUTA) od 1988 roku dynamicznie rozwija produkcję silników przemysłowych. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby jej specjaliści nie inwestowali w nowe technologie. Właśnie dlatego zdecydowano się na cyfryzację firmowej fabryki przy pomocy paneli operatorskich Weintek.

połączenie z mesem

Wyzwanie

Aby sprostać rosnącym wymaganiom na rynku, FUKUTA postanowiła rozbudow swoją linię produkcyjnej. Zwiększenie parku maszynowego pociągnęło za sobą chęć wydajniejszego kontrolowania procesów produkcyjnych. Wobec tego FUKUTA zdecydowała się na cyfryzację produkcji poprzez zintegrowanie jej z systemem realizacji produkcji (MES). Miał on przyczynić się do zoptymalizowania pracy maszyn oraz załogi, a także doprowadzić do zwiększenia wydajności. FUKUTA szukała rozwiązania, które pozwoli na jak najprostszą i najefektywniejszą integrację MESa z dużą liczbą urządzeń znajdujących się w fabryce. 

Zadania projektu

Do głównych zadań wyznaczonych przez FUKUTA należały dwa obszary działań: 

  1. Zbieranie danych z różnych sterowników PLC i innych urządzeń na linii produkcyjnej i ich synchronizacja z systemem MES. 
  2. Udostępnianie personelowi bieżących informacji z MESa, np. dostarczanie im zadań, harmonogramów produkcji lub informacji o zasobach. 

Dobór odpowiedniego panelu HMI

Korzystanie z interfejsów HMI w obsłudze maszyn jest obecnie standardem nowoczesnej produkcji zapewniającym intuicyjną współpracę operatora z maszyną. Na potrzeby opisywanego projektu FUKUTA wybrała Weintek cMT3162X jako główny interfejs HMI i wykorzystała jego zaawansowane możliwości łączności za pomocą wbudowanych w panelu portów komunikacyjnych. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w zaawansowanym panelu cMT3162X wymiana danych pomiędzy nim a systemem MES przebiega w sposób płynny i szybki. 

integracja maszyn

1 – PLC – Integracja z MES

Specjalistom z firmy FUKUTA przy doborze HMI zależało na tym, aby był on kompatybilny z urządzeniami różnych marek wykorzystywanych w parku maszynowym. Z tego powodu pojedynczy interfejs Weintek HMI został zaprojektowany do połączenia z ponad 10 urządzeniami, w których skład wchodziły sterowniki PLC wiodących marek, takich jak Omron i Mitsubishi, czy też z urządzeniami do montażu i czytnikami kodów kreskowych. HMI przesyła na bieżąco dane z tych urządzeń bezpośrednio do systemu MES za pośrednictwem serwera OPC UA. W rezultacie wszystkie dane produkcyjne są gromadzone szybko i zapewniają dostarczenie kompletnej informacji na temat każdego wyprodukowanego silnika. Aktualne i pełne dane stanowią podstawę łatwiejszej konserwacji całego systemu, zarządzania jakością i analizy wydajności w przyszłości.  

2 – Pobieranie danych MES w czasie rzeczywistym

Integracja HMI z MESem wykracza poza przesyłanie danych. System dostarcza interfejs www dla użytkownika. FUKUTA wykorzystuje wbudowaną przeglądarkę internetową cMT3162X, aby umożliwić zespołom pracującym na miejscu natychmiastowy dostęp do danych na temat stanu linii produkcyjnych. Większa dostępność informacji i wynikająca z niej świadomość umożliwiają zespołowi szybsze reagowanie na zdarzenia, minimalizując przestoje i podnosząc ogólną wydajność produkcji. 

połączenie z fabryką i biurem

Poza spełnieniem podstawowych wymagań tego projektu, FUKUTA zastosowała dodatkowe rozwiązania dostępne dla panelu cMT3162X, które służą do zdalnego monitorowania w celu optymalizacji procesu produkcyjnego. Zdalne monitorowanie produkcji przez HMI Weintek jest możliwe za pomocą oprogramowania cMT Viewer. Program umożliwia inżynierom i technikom natychmiastowy dostęp do ekranów HMI z dowolnego miejsca, dzięki czemu mogą śledzić wydajność produkcji w czasie rzeczywistym. Co więcej, też w stanie monitorować wiele urządzeń jednocześnie. Dzięki temu system szybciej dostosowano do wymagań firmy FUKUTA, doprowadzając do skrócenia czasu osiągnięcia pełnej wydajności produkcji. Aplikacja cMT-Viewer jest bezpłatna i dostępna dla systemów iOS, Windows oraz Android. Funkcjonalność cMT-Viewer dotyczy serii paneli cMT. 

Osiągnięcia końcowe

Zastosowanie panelu operatorskiego cMT3162X Weintek pozwoliło firmie FUKUTA z powodzeniem wdrożyć MES w swojej działalności. W efekcie nie tylko pomogło to nie tylko w digitalizacji dokumentacji produkcyjnej, ale również rozwiązało czasochłonne problemy, takie jak monitorowanie sprzętu i ręczne rejestrowanie danych. Wprowadzenie nowego rozwiązania od firmy Weintek zwiększyło przewidywany wzrost mocy produkcyjnych silników o 30–40% i ułatwiło uruchomienie nowej linii produkcyjnej o rocznej produkcji około 2 milionów sztuk. Co najważniejsze, firma FUKUTA pokonała przeszkody w gromadzeniu danych i teraz ma do dyspozycji pełne informacje o wolumenie produkcji. Dane te będą pełnić kluczową rolę w dążeniu firmy FUKUTA do dalszego ulepszania procesów produkcyjnych i poprawy wydajności. 

Jesteś zainteresowany systemem realizowania produkcji?