Proste i kompleksowe rozwiązanie od Trio Motion w maszynach napełniających

Opublikowano

7 września 2021

Założona w 1962 roku firma Unette buduje maszyny napełniające „szyte na miarę”. Producent tworzy rozwiązania dla przemysłu opakowań, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Wśród klientów firmy znajdują się globalne marki produktów gospodarstwa domowego, które chwalą firmę za szybkość, jakość obsługi oraz profesjonalizm.

Dostawca saszetek i tubek do pakowania postanowił wdrożyć kompletne rozwiązanie do sterowania ruchem. Zestaw, mający na celu ogólną poprawę wydajności, składał się ze sterownika, serwonapędów i silników od firmy Trio Motion Technology.

firma produkująca maszyny
rozwiązanie do sterowania ruchem

Zintegrowane rozwiązanie do sterowania ruchem

Nowo zaimplementowane komponenty zwiększyły niezawodność maszyny, skróciły przestoje i umożliwiły szybszą konfigurację. Dzięki temu firma osiągnęła sprawność maszyn na poziomie 91%, a prędkość maszyny wzrosła o 8%. Firma Unette jest przekonana, że ten wynik można jeszcze poprawić.

W celu poprawy prędkości i dokładności firma zaczęła łączyć sterowanie ruchem z serwomechanizmami oraz silnikami krokowymi. Dwuosiowa maszyna do napełniania i drukowania umożliwia niezależne formowanie tub przed ich cyklicznym napełnianiem. Następnie tuby są wycinane, nanoszone są kody i dołączane do nich wszelkie akcesoria.

Większa produktywność

Kontrolowana przez krzywkę CAMowską karuzela obrotowa przytrzymuje tuby. Następnie przesuwa je do momentu, aż płyta znajdzie się we właściwej pozycji. Na tym etapie jedna z osi serwo steruje ruchem głowic nalewających, dozując produkt. Inna oś steruje ruchem folii, na której znajdują się informacje o produkcie. Chcąc zapewnić precyzyjne napełnianie i drukowanie, czynności muszą być zsynchronizowane z krzywką oraz skoordynowane w czasie. Co więcej, aby uzyskać wysoki wskaźnik produktywności, proces musi być realizowany z dużą szybkością.

Wcześniej do sterowania ruchem firma Unette stosowała sterownik PLC z zestawami serwo, pochodzącymi od różnych marek. Jednak w celu poprawy wydajności należało zwiększyć precyzję rejestrowania czynności oraz szybkość kontroli. „Zależało nam na stabilnym podejściu zapewniającym większą produktywność” — mówi Martyn Hudson, założyciel i główny inżynier Unette.

„Chcieliśmy prostsze rozwiązanie niż to składające się ze sterownika PLC i serwonapędów od kilku producentów. Zastosowanie sterownika ruchu od Trio okazało się nie tylko bardziej efektywne, ale także pomogło zaoszczędzić pieniądze i ułatwiło wprowadzanie zmian przez mniej wykwalifikowany personel”.

Krótsze przestoje

Firma Trio wdrożyła kompletne rozwiązanie składające się z kompaktowego sterownika ruchu Flex-6 Nano oraz dwóch serwowzmacniaczy DX4 i serwosilników serii MX. Flex-6 Nano kontrolowało cały proces pakowania i napełniania, od momentu wejścia do wyjścia.

Sterownik Trio nie tylko usprawnia sterowanie ruchem maszyny, ale również zarządza funkcjami logicznymi. „Urządzenie od Trio steruje procesami, którymi wcześniej zajmował się sterownik PLC”, mówi Martyn. Oznacza to, że sterownik ruchu realizuje takie funkcje jak timery i liczniki. Można w nim na przykład zaimplementować mechanizm bufora FIFO, który pozwala na ciągłą rejestracje produkcji parametrów produkcji. Daje to gwarancje, że żadne wadliwe opakowania nie opuszczą naszej linii produkcyjnej. Bez tego, liczba przestojów byłaby większa, a jakość produktów zmniejszona. 

Trio - maszyna napełniająca_Foto4

Szybsza i prostsza konfiguracja

Konfiguracja sterownika i napędu odbywa się za pomocą oprogramowania Motion Perfect.  Nie ma konieczności wdrażania dodatkowego, specjalistycznego oprogramowania. Aplikacja działa ze standardowymi funkcjami sterownika Trio. Dużą zaletą dla firmy Unette był fakt, że system Trio jest zarządzany z poziomu jednego oprogramowania narzędziowego.

„Oprogramowanie od Trio realizuje to, co wcześniej próbowaliśmy uzyskać za pomocą kilku odrębnych programów. Motion Perfect łączy sterownik i serwo, co za tym idzie jest bardziej przyjazny dla użytkownika. Liczymy, że pozwoli nam to zaoszczędzić dużo czasu i kosztów instalacyjnych podczas uruchamiania kolejnych maszyn”.

Z racji kontroli napędów serwo w protokole komunikacyjnym, rozwiązania od firmy Trio wymagają minimalnego okablowania. Nie występuje w nich również konieczność ciągłego ustalania adresacji zmiennych w urządzeniach pochodzących od różnych producentów . Wpływa to znacząco na skrócenie czasu i wygodę w implementacji aplikacji.

Firma Unette, w zależności od wymagań swoich klientów, przeprogramowuje maszyny co kilka dni. Dlatego w kwestii programowania, nowe rozwiązania od Trio zapewniają im znaczne oszczędności.

rozwiązanie do sterowania ruchem

Komponenty o kompaktowych rozmiarach

Urządzenia od Trio Motion łatwo wpasowują się w istniejące maszyny Unette.  Kontrolery Flex-6 Nano mają tylko 147 mm wysokości , a moduły rozszerzeń charakteryzują się minimalną szerokość. Natomiast serwonapędy, przy swoich osiągach, należą do najbardziej kompaktowych.

Co ważne, produkty Trio zapewniają wsteczną kompatybilność z wsparciem trwającym ponad 20 lat. Dzięki temu wiele poprzednich sterowników ruchu Trio może nadal pozostać w użyciu. Jest to też kluczowe dla firmy Unette. „Zajmujemy się projektowaniem maszyn. Zależy nam na tym, aby były wszechstronne  i używane  przez długi czas. Dlatego tak istotne jest dla nas wsparcie oraz kompatybilność starszych produktów, w tym „kompatybilność wsteczna”, mówi Martyn.

Tańsza produkcja opakowań

Unette posiada 3 maszyny, w których zostały wdrożone rozwiązanie do sterowania ruchem. Firma ma w planach wdrożenie urządzeń od Trio Motion w swoich pozostałych maszynach.

Przedsiębiorstwo jest przekonane, że zastosowanie komponentów pozytywnie wpłynie na długoterminowy wzrost wydajności w roboczogodzinach oraz zwiększenie niezawodności maszyn. Warto wspomnieć, że już od samego początku nowe rozwiązania zagwarantowały oszczędność. Firma poinformowała, że ​​wyprodukowanie opakowań jest o około 8% tańsze niż u innych dostawców.

Zapisz się na newsletteraby otrzymywać więcej wartościowej treści z branży automatyki.