Moduły liniowe FM01 i EM01 od LinMot

Opublikowano

30 maja 2022

Prezentujemy moduły LinMot FM01 i EM01. Są to moduły z ruchomym statorem rurowego silnika liniowego. Konstrukcja mechaniczna oparta jest na specjalnym profilu aluminiowym, do którego przymocowane mogą być dwie precyzyjnie profilowane prowadnice liniowe. 

Zastosowanie łożysk kulkowych w wózkach gwarantuje niezawodną i bezbłędną pracę, przejmowanie sił zewnętrznych, momentów obrotowych i momentów zginających. Moduły oferują wysoką dokładność prowadzenia oraz umożliwiają dynamiczne i precyzyjne pozycjonowanie obciążenia. Mogą być one montowane do różnych układów typu Gantry bez dodatkowych adapterów. 

Dodatkowo możliwa jest obsługa kilku statorów na tym samym module. Dzięki bezpośredniej kompatybilności mechanicznej z innymi modułami osi pionowych LinMot, silnikami liniowo obrotowymi i innymi produktami oraz w połączeniu z szeroką gamą skoków dostępnych dla wszystkich osi, moduły znajdą zastosowanie w wielu rozwiązaniach.  

Moduł liniowy FM01

Moduły FM01 charakteryzują się niskim współczynnikiem tarcia. Są dedykowane do mniejszych obciążeń z dopuszczalnymi momentami statycznymi i dynamicznymi.

 • Kompaktowy, wysokiej dynamiki moduł, dedykowany do zastosowań o długim skoku i konfiguracji wieloosiowej. 
 • Wysoka precyzja, wysoka sztywność, duża prędkość.
 • Szyna profilowa o wysokiej precyzji.
 • Duża kompatybilność z innymi produktami LinMot, co umożliwia tworzenie spójnych systemów. 
 • Możliwość konfiguracji modułu z jednym lub większą liczbą silników. 
Moduł liniowy FM01

Moduł liniowy EM01

Moduły dedykowane są do aplikacji, które charakteryzują się dużym obciążeniem i długim czasem trwania tego obciążenia. Dwie równoległe szyny i wózki eliminują drgania skrętne. Istnieje możliwość wyboru wersji wzmocnionej z czterema wózkami na dwóch szynach, która zapewni wysoki poziom sztywności.

Moduł liniowy EM01
 • Wyeliminowane momenty skręcające.
 • Moduł o zdolności przenoszenia wysokich obciążeń, dedykowany do rozwiązań, w których najważniejsza jest stabilność i przenoszenie momentów obciążenia.
 • Wysoka precyzja ruchu, duża nośność i wytrzymałość.
 • 2 moduły precyzyjnych szyn profilowych, z maksymalnie 4 wózkami.
 • Łożyska kulkowe w wózkach gwarantują niezawodną i bezawaryjną pracę.
 • Duża zgodność z produktami LinMot, co umożliwia tworzenie spójnych systemów.
 • Możliwość konfiguracji modułu z jednym lub większą liczbą silników.

Moduły liniowe FM01 i EM01 - zalety

Aplikacje wieloosiowe

Moduły z ruchomym statorem można z łatwością zastosować w różnych konstrukcjach oraz sprawdzą się w wielu zastosowaniach. Dzięki temu użytkownik może z łatwością wdrażać takie aplikacje, jak Pick & Place, Pick, Rotate & Place, konfigurację z wieloma stojanami i układ suwnicowy (Gantry). 

Łożyska kulkowe

Zastosowanie łożysk kulkowych w wózkach gwarantuje niezawodną i płynną pracę oraz przenoszenie sił zewnętrznych, momentów obrotowych i momentów zginających. 

Kompatybilność mechaniczna

Moduły są mechanicznie kompatybilne ze sobą i z innymi komponentami LinMot. Umożliwia to tworzenie kompaktowych wieloosiowych projektów, które można zastosować w aplikacjach, bez konieczności dobierania dodatkowych urządzeń. 

Konstrukcja typu “Gantry”

Gdy wymagana jest więcej niż jedna oś, wiele modułów można łatwo zmontować w konstrukcji bramowej lub pół-suwnicowej. Ustawienie master-slave stojanów na jednej programowalnej osi upraszcza sterowanie.  

Czujniki zewnętrzne

Oprócz własnych zintegrowanych czujników, dostępne są także enkodery inkrementalne i absolutne. Czujniki zewnętrzne wraz z taśmą magnetyczną zapewniają liniowy system pomiarowy o wysokiej rozdzielczości.