Przyszłość produkcji opakowań kartonowych

Opublikowano

19 września 2022

Internetowa sprzedaż nieustannie się rozwija, wobec czego każde kompletowane zamówienie oznacza zarazem konieczność wykorzystania kartonowego pudełka wysyłkowego. Chcąc zaoferować skuteczne rozwiązanie podczas produkcji opakowań kartonowych w zakresie zrównoważonego i oszczędnego zużycia kartonu, firma Kraft opracowała Kraft VPS100. Jest to system wykorzystujący silniki liniowe firmy LinMot.

VPS100 – Automatyczna wycinarka kartonów (Źródło: G. KRAFT Maschinenbau GmbH)

Współcześnie coraz więcej produktów jest zamawianych online, co przekłada się na znaczny wzrost sprzedaży w branży wysyłkowej. Najważniejsze firmy na rynku sprzedaży wysyłkowej nieustannie pracują nad usprawnieniem produkcji opakowań kartonowych tak, aby wysłać zamówione produkty w ergonomicznej formie wprost do klienta. W trosce o odpowiednie zabezpieczenie przesyłki puste miejsce w opakowaniu wypełniane jest materiałem zabezpieczającym. Zdarza się jednak, że opakowanie jest źle dopasowane, przyczyniając się do zwiększenia zużycia kartonu i podwyższenia kosztów ponoszonych na zakup materiału wypełniającego puste miejsce w opakowaniach. Możliwość rozwiązania tego problemu daje maszyna Kraft VPS100 firmy KRAFT Maschinenbau, w której wykorzystano silniki liniowe produkcji LinMot i wspomagające je serwonapędy. 

Perforowanie, zginanie i wycinanie w procesie produkcji opakowań kartonowych

Kraft VPS100 sprawia, że produkcja opakowań kartonowych uwzględnia indywidualne wytyczne w precyzyjny sposób. W tym celu pomocne jest oprogramowanie “Kraft Box Designer” (KBD), które sprawia, że niestandardowe projekty opakowań są implementowane w szybki i łatwy sposób. “Kraft Box Designer” pozwala również na bezproblemowe dostosowywanie aktualnych projektów do nowych wytycznych. Odpowiednie parametry można modyfikować bezpośrednio na maszynie. Wysoki poziom parametryzacji procesu powoduje, że wszystkie produkty są zawsze pakowane prawidłowo i zgodnie z indywidualnymi wytycznymi. Silniki liniowe LinMot zapewniają łatwą regulację głębokości cięcia i zginania (bigowania). Elastyczność gwarantuje również to, że wszystkie narzędzia są wyposażone we własny silnik pozycjonujący. Dzięki temu czasy przezbrojenia są ograniczone do minimum.

Opatentowane narzędzie wielofunkcyjne – zgina, wycina i perforuje z maksymalną precyzją i szybkością. (Source: G. KRAFT Maschinenbau GmbH)

Konkurencyjny balans kosztów produkcji opakowań kartonowych

System Kraft VPS100 nie tylko charakteryzuje się oszczędnością materiału i elastycznością, ale również niezawodnością i oszczędnością energii w porównaniu z systemami pneumatycznymi. Zestawy silników pneumatycznych w przeciwieństwie do silników liniowych LinMot nie zapewniają informacji zwrotnej o zakończonym procesie. Dzięki opcji “monitorowania procesu” system Kraft VPS100 pozwala na rejestrowanie i ocenianie poszczególnych sekwencji produkcyjnych. Taka analiza danych zapewnia stałą jakość i gwarantuje możliwość wdrożenia konserwacji predykcyjnej.

Bilans energetyczny urządzeń elektrycznych również jest imponujący. Ostatecznie przecież 2/3 kosztów eksploatacyjnych jest zużywanych na zasilenie energią układu pneumatycznego, co wynika z tego, że energia musi być do niego dostarczana przez cały proces ruchu silników pneumatycznych. Pomimo że koszt zakupu rozwiązania pneumatycznego jest niższy od systemu opartego na elektrycznych silnikach liniowych LinMot, to za sprawą znacznie niższego poziomu zużycia energii koszt napędu elektrycznego zwraca się często w czasie krótszym niż pół roku:

Zrównoważone myślenie i efektywne pakowanie

Zrównoważony rozwój w stronę przyszłości

Kwestia zrównoważonego rozwoju dotarła obecnie do świadomości społeczeństwa. Wobec tego coraz więcej ludzi nie tylko krytycznie odnosi się do swoich wyborów konsumenckich, ale także ocenia przedsiębiorstwa z tego, czy prowadzone przez nie działania redukują szkodliwość dla klimatu. Firmy, które wybiegają w przyszłość, mogą dostrzec w wykorzystaniu silników liniowych LinMot dodatkową korzyść w postaci promowania pozytywnego wizerunku firmy. Jednak już sama perspektywa finansowa   za którą stoi obniżenie kosztów produkcji opakowań kartonowych, niezawodność i lepszy balans energetyczny  powinna być wystarczającym powodem, aby zdecydować się na zastosowanie zrównoważonych elektrycznych silników liniowych LinMot.

.