Precyzyjne chwytanie i przenoszenie produktów z chwytakiem GM01

Opublikowano

10 maja 2024

Precyzyjne chwytanie i przenoszenie produktów w najbardziej wymagających środowiskach? Teraz to możliwe z nowym chwytakiem GM01 od LinMot.

Specjalne techniki chwytania

To co wyróżnia ten moduł chwytaka to gwarancja dużej elastyczności. Dzięki czemu użytkownik może skorzystać z wielu opcji regulacji. To te funkcjonalności sprawiają, że LinMot po raz kolejny jest krok przed konkurencją. Jak to się dzieje? Specjalne umiejscowienie dwóch wytrzymałych, rurowych silników liniowych chwytaka pozwala na niezależne sterowanie każdą szczęką. Oznacza to, że GM01 może nie tylko delikatnie chwytać i transportować produkty suche, wilgotne, twarde czy miękkie, nie pozostawiając widocznych śladów. Co więcej może także przesuwać je wzdłuż osi na lewo i prawo od środka chwytaka. Umożliwia to stosowanie specjalnych technik chwytania (np. ruch łopaty i miotły), których nie można osiągnąć za pomocą tradycyjnego urządzenia.

Co ważne, LinMot GM01 jest łatwy do czyszczenia. Jego higieniczna konstrukcja i wysoki stopień ochrony IP69 sprawiają, że idealnie sprawdzi się w przemyśle spożywczym. Dodatkowo dzięki wykrywaniu pozycji i kontroli siły nacisku można bezpiecznie chwycić nawet produkty o niejednorodnym kształcie. Jedną z kluczowych zalet chwytaków serii GM01 jest ich szeroki zakres monitorowania. Funkcjonalność ta jest niezbędna w aplikacjach o wysokim stopniu automatyzacji. Wobec tego wadliwy chwyt lub nawet wadliwe części można wykryć i bezzwłocznie naprawić. 

LinMot - nowości 2024-03_GM01_1

Precyzyjne chwytanie produktów o różnorodnych kształtach

Liczne właściwości silników liniowych LinMot zintegrowanych z chwytakiem umożliwiają precyzyjne chwytanie produktów o różnorodnych kształtach. Aby sprostać jeszcze bardziej indywidualnym wymaganiom, klient może określić jakie szczęki chwytaka go interesują oraz może je precyzyjnie dostosować do właściwości i kształtu produktu. Dzięki zagwarantowanej elastyczności dla serii GM01 każdy chwytak można wyregulować oraz przesuwać zgodnie z wymaganiami, zarówno pod względem siły, jak i położenia. Co ważne, można tego dokonywać pomimo personalizowanej konstrukcji szczęk chwytaka. Niezależnie od tego, czy chodzi o okrągłe produkty o delikatnej powierzchni, łączenie kilku produktów na zasadzie „łopaty-miotły”, czy też duże i płaskie produkty o lepkiej powierzchni, moduły chwytakowe LinMot oferują elastyczne rozwiązanie, które można dopasować do produktu. 

Etapy procesu w pełni weryfikowalne

GM01 zamyka się w momencie chwycenia lub lekkiego dotknięcia produktu. Można sprawdzić, bez względu na rozmiar, czy produkt został prawidłowo chwycony. Aby zapobiec ślizganiu istnieje możliwość zwiększenia nacisku (w zależności od dynamiki transportu). Produkt można odłożyć poprzez powolne lub szybkie otwarcie jednej lub obu szczęk chwytaka. Dzięki pomiarom, kontroli i gromadzeniu informacji, takich jak położenie, siła, a nawet temperatura, etapy procesu są w 100% weryfikowalne i identyfikowalne. 

precyzyjne chwytanie z chwytakiem GM01

Transport kilku produktów jednocześnie

Chwytak (po lewej) przesuwa produkt na łopatę (po prawej). Łopata zostaje umieszczona przed produktem, a następnie miotła delikatnie przesuwa produkt na łopatę. Co warto podkreślić, taki proces umożliwia również załadowanie wielu elementów. Za sprawą niewielkiego nacisku w momencie transportu, miotła może zatrzymać wypadanie produktu. Natomiast rozładowanie odbywa się poprzez szybkie ciągnięcie, które ma na celu zdjęcie produktów z łopaty i ułożenie ich w określonym miejscu. 

precyzyjne chwytanie z chwytakiem GM01

Precyzyjne umieszczanie produktów lepkich

Jak delikatnie podnieść lepkie i klejące produkty, takie jak przykładowo pierś kurczaka? Proces z pomocą komponentów LinMot prezentuje się następująco. Szczęki chwytaka delikatnie przesuwają się pod chwytany przedmiot. Tuż przed położeniem produktu GM01 otwiera się do połowy. Zanim szczęki chwytaka zostaną całkowicie rozdzielone, produkt przylega już do podłoża. Takie kroki gwarantują precyzyjne i delikatne umieszczenie produktów lepkich. 

precyzyjne chwytanie z chwytakiem GM01

Połączenie z prowadnicami ze stali nierdzewnej SM01

Moduł chwytaka GM01 to kolejny komponent linii ze stali nierdzewnej LinMot. Produkty szwajcarskiego producenta dają dużo możliwości. Przykładowo, razem z prowadnicą SM01 można zbudować kompletną aplikację typu pick-and-place ze stali nierdzewnej EN 1.4404.  W jej skład mogą wchodzić dwa moduły liniowe SM01 realizujące ruchy w kierunku X i Z, oraz chwytak GM01, który może dodatkowo przesuwać chwytany produkt w kierunku Y.  To kompletne rozwiązanie LinMot wyróżnia się bardzo wysoką odpornością na substancje chemiczne i zapewnia ogromną trwałość, nawet w trudnych warunkach. 

prowadnica SM01

Chwytak nagrodzony

Miło nam także poinformować, że chwytak GM01 został doceniony za swoją innowacyjność. Podczas Targów Warsaw Industry Automatica chwytak otrzymał nagrodę Produkt Roku 2023 w kategorii Nowe Maszyny i Technologie od czasopisma “Napędy i Sterowanie”.