Jak zwiększyć wydajność maszyny dzięki sterownikowi ruchu Euro404 od Trio Motion

Opublikowano

7 czerwca 2021

Producent maszyn etykietujących w USA, w celu wzrostu wydajności i precyzji naklejania etykiet, postanowił zmodernizować sterowniki ruchu w swoich urządzeniach. Maszyny zostały wyposażone w sterowniki od firmy Trio Motion Technology. Komponenty te wpłynęły na zwiększenie wydajności maszyny o ponad 25%, jednocześnie zwiększając dokładność etykietowania do +/- 0,5 mm.

Precyzja i szybkość urządzenia etykietującego

Amerykańska firma, założona ponad 100 lat temu, projektuje i buduje co roku setki maszyn. Urządzenia znajdują swoje zastosowanie w pakowaniu oraz etykietowaniu produktów na rynku żywności i napojów, a także w przemyśle medycznym i farmaceutycznym. Opakowania muszą być etykietowane oraz ustawiane z dużą precyzją powtarzaną w tysiącach sztuk. Maszyny mogą umieszczać etykiety zarówno na górze jak i na dole produktu. Te pierwsze służą do określenia marki , te drugie zawierają m.in. dane o wartości odżywczej.

Etykieciarki liniowe, umieszczane bezpośrednio za maszyną pakującą, stanowią część procesu produkcyjnego i muszą być skoordynowane z prędkością przenośnika. Prędkość ta może się zmieniać w zależności od wielu czynników, w tym obciążenia przenośnika, mechaniki i wahań napięcia w silniku napędowym. Dużym wyzwaniem jest dokładne naklejenie etykiet oraz zachowanie precyzji, nawet wtedy gdy częstotliwość podawania opakowań jest duża. Wcześniej do zapewnienia kontroli producent maszyny etykietującej używał programowalnego interfejsu HMI. Jednak klienci wymagali większej precyzji w naklejaniu etykiet, która malała wraz ze wzrostem prędkości przenośnika.

Zwiększenie wydajności maszyny

Producent zwrócił się z prośbą do firmy Trio Motion o dostarczenie rozwiązania, które poprawiłoby precyzję umieszczania etykiet. Dodatkowo ważne było, aby precyzja ta nie zmieniała się przy dużej przepustowości. Sterownik ruchu, w celu utrzymania efektywności produkcji, miał zapewniać łatwą integrację oraz większą niezawodność. W związku z tym, do sterowania dwoma silnikami krokowymi, Trio zaproponował sterownik ruchu Euro404, pod który podpięty został liniał do precyzyjnego śledzenia przenośnika. Euro404 dokładnie rejestruje jego odczyty oraz steruje wysyłaniem etykiet na opakowania.

zwiększenie wydajności maszyny

Sterownik ruchu, wyposażony w precyzyjny 64-bitowy procesor ARM11 oraz wspierający liczby zmiennoprzecinkowe, zwiększył dokładność etykietowania o 50% (od +/- 1,0 mm do +/- 0,5 mm). Co najważniejsze, precyzyjne umieszczanie etykiet osiągane jest niezależnie od prędkości przenośnika i dopływu produktu, dzięki temu zwiększenie wydajności maszyny nie stanowi problemu. Za pomocą wejścia enkoderowego i przekładni elektronicznej prędkość przenośnika i silnika od etykiety są precyzyjnie synchronizowane.

Całkowita przepustowość zależy od rozmiaru paczki. Teraz maszyna jest w stanie umieścić do 3 etykiet na sekundę lub 180 etykiet na minutę. Zastosowane rozwiązanie zwiększyło przepustowość maszyny o ponad 25%. Poprzedni system nie był w stanie śledzić prędkości przenośnika i przychodzących opakowań w czasie rzeczywistym. Nowy sterownik od Trio umożliwił osiągnięcie kompromisu między przepustowością, a precyzją.

Uniwersalne rozwiązanie od Trio Motion

Jak zwiększyć wydajność maszyny dzięki sterownikowi ruchu Trio

Sterownik Trio Euro404 jest dostarczany jako gotowe urządzenie do zamontowania na płytce sterującej, w tym przypadku projektowanej przez producenta maszyny. Model Euro404 nie wymaga modyfikacji, co znacznie skraca czas wprowadzenia na rynek oraz obniża koszty. Producent chciał także, aby tablica kontrolna posiadała kompaktowe wymiary, co znacznie zminimalizowałoby rozmiar maszyny. Sterownik mieści się w niskoprofilowej płycie i obudowie, co pomaga osiągnąć niewielką powierzchnię.

Wcześniejsze rozwiązanie (interfejs z HMI) nie było uniwersalne; dla każdego typu maszyny, konieczna była modyfikacja programu. W zamian, sterowniki Trio używają tego samego programu bez konieczności zmian. Dodatkowo seria kontrolerów Euro pozwala sterować napędami zarówno krokowymi jak i wyjściem servo (sterowanie analogowe w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego). Software Trio pozwala także załadować programy sterowników starszej generacji do nowych urządzeń.

Zastosowanie Trio pozwoliło na zmniejszenie kosztów produkcji, skróciło czas wdrożenia i uruchomienia maszyny, przy okazji zwiększając dokładność i przepustowość w porównaniu z wcześniejszym rozwiązaniem. Dla osób zainteresowanych, Trio posiada także kontrolery z protokołem EtherCAT, które znajdą zastosowanie w maszynach etykietujących o większej liczbie osi.

Zapisz się na newsletteraby otrzymywać więcej wartościowej treści z branży automatyki.