Fatek bez tajemnic cz. IX – Moduły temperaturowe

Opublikowano

21 stycznia 2019

Moduły temperaturowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do odczytywania temperatury. Pomiar temperatury pozwala nam na kontrolę procesu, możemy również uzależnić od niej całe sterowanie procesem. W zależności od danej aplikacji i jej wymagań można stosować różne czujniki.

Sterownik Fatek obsługuje w odpowiednich modułach następujące czujniki:

  • czujniki termoparowe (J, E, K, T, R, B, S, N)
  • czujniki rezystancyjne – Pt100, Pt1000 (DIN lub JIS)
  • czujniki termistorowe NTC (Negative Temperature Coefficient)

 

sterownik PLC

Pojedynczy moduł może obsłużyć od 2 do 16 czujników, maksymalna liczba obsługiwanych czujników wynosi 32. Oczywiście w razie potrzeby możemy zastosować moduł mieszany, który zawiera wejścia analogowe i temperaturowe. 

Jak wykonać odczyt temperatury?

Pierwsze, co musimy zrobić, to podłączyć moduł do sterownika poprzez tasiemkę znajdującą się w zestawie. Następnie należy zasilić moduł i podłączyć czujnik według schematu:

  • czujniki termoparowe:

moduły temperaturowe

  • czujniki rezystancyjne:

moduły temperaturowe

  • czujniki NTC:

moduły temperaturowe

 

Po podłączeniu elektrycznym modułów i czujników, możemy przejść do konfiguracji sterownika w celu odczytu temperatury. W przykładzie posłużymy się sterownikiem FBs-24MCT2-AC wraz z podłączonym do niego modułem FBs-6RTD z czujnikiem PT100 DIN:

moduły temperaturowe

Należy zauważyć, że odczytana wartość temperatury w rejestrze R105 ma wartość 237. Zaraz, przecież nie wkładaliśmy czujnika temperaturowego do piekarnika! Spokojnie, w Fateku format danych jest 16-bitowy całkowity, stąd wartość 237 odpowiada temperaturze 23,7°C. Poniżej przykład programu, gdzie wyjście Y0 jest ustawiane w stan aktywny, gdy temperatura mierzona na czujniku wzrośnie powyżej 25°C:

moduły temperaturowe

Bonus dla zaciekawionych tematem – film pokazujący krok po kroku, jak skonfigurować funkcję regulatora PID w sterowniku Fatek:

 

Link do rozdziału z instrukcji obsługi “Pomiar temperatury i regulacja PID”.

Zapraszam do kolejnej części kursu.

Autor: Jarosław Pawełek

Absolwent Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie na kierunku Automatyka i Robotyka ze specjalnością Automatyka i Metrologia. Przygodę z automatyką rozpoczynał w firmie od stanowiska praktykanta. Przechodząc kolejno na stanowisko Doradcy ds. technicznych oraz obecnie zajmując stanowisko Kierownika Działu Wsparcia Technicznego stara się zapewniać najlepsze wsparcie merytoryczne dla naszych klientów. Prywatnie miłośnik fotografii.