Weintek – narzędzie do debugowania makr

Opublikowano

29 maja 2020

Makro, jako skuteczna i elastyczna funkcja, uzupełnia wbudowane funkcjonalności o zdolność radzenia sobie ze złożonymi operacjami logicznymi i przetwarzaniem danych. Zadanie pisania samych makr, na pierwszy rzut oka zniechęcające, w rzeczywistości nie jest szczególnie trudne. Makra posiadają utrwalone zasady składni, które mogą być sprawdzone przez kompilator oraz dodatkowo istnieją instrukcje opisujące stosowanie makr. Jednakże, jak większość zadań kodowania, debugowanie makr – konieczne w przypadku napotkania nieoczekiwanych wyników – jest prawdopodobnie jednym z bardziej czasochłonnych aspektów tworzenia makr. Główną przyczyną jest fakt, że nie może to zostać osiągnięte przez prostą kontrolę kodu lub samych wyników jego wykonania.

Narzędzie Macro Debug

Aby pomóc użytkownikom w szybkiej identyfikacji błędów w makrach, co przełoży się na skrócenie czasu realizacji, w cMT Diagnoser zostało zaimplementowane narzędzie do debugowania makr.

W zakładce “Debug” użytkownicy najpierw umieszczają punkty przerwania w kodach i ustawiają zmienne do obserwacji. Podczas debugowania, wykonanie makra zostaje zatrzymane w punkcie przerwania tak, aby użytkownicy mogli przeglądać zmienne i wyniki wykonania w tym punkcie. Dodatkowo możliwa jest realizacja linijka po linijce, pozwalająca użytkownikom obserwować kody, tak aby sprawdzić czy rozgałęzienie programu i funkcje są poprawnie wykonane. Pomaga to użytkownikom ocenić zachowania makr w zakresie wyłapywania błędów i szybszego rozwiązania problemów, co powinno ostatecznie zwiększyć efektywność pracy.

narzędzie do debugowania makr

Narzędzie Macro Debug może także działać na panelach HMI od Weintek. Aby rozpocząć debugowanie makr należy połączyć się z panelem w cMT Diagnoser, a następnie zaimportować jego kody makr.

W przypadku starych metod debugowania użytkownicy mogli jedynie, na podstawie rezultatów symulacji, zgadywać przyczynę błędu programu, a następnie, metodą prób i błędów, poprawiać kod programu. Przy każdej wersji testowanie wymagało ponownej kompilacji i ponownego pobrania na panel HMI. Jest to jednak czasochłonne i nie daje gwarancji, że problem zostanie rozwiązany. W przeciwieństwie do starych metod, narzędzie Macro Debug może uprościć proces projektowania makr, oszczędzając użytkownikom cenny czas na rozwój programu HMI. Narzędzie do debugowania makr może być zastosowane w panelach z serii cMT i w wersji EasyBuilder Pro V6.04.01 lub nowszej.

Dbając o najwyższe standardy Weintek zawsze zaleca aktualizację oprogramowania sprzętowego do najnowszej wersji.

Zapisz się na newsletteraby otrzymywać więcej wartościowej treści z branży automatyki.