Ruch pod kontrolą

Opublikowano

8 listopada 2019

Poznaj zaawansowane funkcje urządzeń marek: Trio Motion, Estun i Sesame

Czwarta faza rewolucji przemysłowej jest związana z wykorzystywaniem nowych modeli produkcji. Przemysł 4.0 znajduje zastosowanie m.in. w tak zwanych inteligentnych fabrykach. Głównym jego celem jest dążenie do precyzyjnego, końcowego produktu, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich kosztów.

Technologia, urządzenia, czy też gotowe linie technologiczne, muszą być dokładnie i rzetelnie przygotowane. Model informatyczny powinien stanowić podstawę do projektowania, modelowania, przetwarzania, a w rezultacie kontroli nad wszystkimi maszynami na linii produkcyjnej.

Po pierwsze: kontrola

Naszą odpowiedzią na tę potrzebę jest innowacyjne i zaawansowane rozwiązanie 2 w 1, pasujące do obecnej rewolucji przemysłowej. Mowa o urządzeniu PC-MCAT 64 z oferty producenta Trio Motion Technology. Jest to kontroler ruchu charakteryzujący się połączeniem typu Ruch + PC. Jednostka jest wyposażona w czterordzeniowy procesor Intel Atom E3845 o częstotliwości 1,91 GHz, 4 GB RAM oraz 64 GB SSD (z możliwością rozbudowy). Zaawansowana kontrola ruchu jest oparta na protokole EtherCAT, z alternatywą rozszerzenia kontroli do 64 osi. Jednostka posiada wbudowany port Ethernet GBit do obsługi kamer wizyjnych, których dane mogą być przetwarzane bezpośrednio na rdzeniach komputera. Dzięki temu jesteśmy w stanie w pełni kontrolować proces technologiczny.

kontrola ruchu

Aplikacje komputerowe maszyny mogą komunikować się z kontrolerem ruchu firmy Trio, pracującym na jego dedykowanym rdzeniu procesora, korzystając z szybkiej, dzielonej pamięci. Sekwencje sterowania maszyną mogą być wykonane w wielozadaniowym języku TrioBASIC, (normy IEC61131), lub mogą być pisane jako aplikacja PC (na przykład w „C”), wysyłając zapytania dotyczące ruchu + I/O do kontrolera ruchu.

PC-MCAT 64 wyróżnia się dodatkowo funkcją Plug and Play EtherCAT, umożliwiającą rozszerzenie obsługi serwonapędów, wejść / wyjść, oraz pozostałych urządzeń od ponad 100 producentów. Dodatkowym rozszerzeniem jest Runtime kontroli kinematyki, umożliwiający łatwe programowanie robotów typu SCARA, DELTA, itp. W funkcji tej mamy do czynienia ze złożonymi transformacjami FRAME.

Po drugie: ruch

Kontrolowanymi ruchami są głównie ruch liniowy i obrotowy. Elementami wykonawczymi tych ruchów są m.in. silniki liniowe, silniki krokowe, czy też powszechnie stosowane serwonapędy. Marka Estun jest producentem serwonapędów, które na rynku polskim goszczą od 2011 roku (a na świecie od 1994 roku). W aktualnej ofercie znajdziemy silniki z zakresu mocy 0,05 kW – 22 kW. Jako sprzężenie zwrotne do dyspozycji mamy: 17-bitowy enkoder absolutny wieloobrotowy, 20-bitowy enkoder absolutny jednoobrotowy, oraz resolver. Wspierane protokoły komunikacyjne to: EtherCAT, CANOpen, oraz Modbus RTU/ASCII. Kontrola ruchu może odbywać się poprzez wejścia analogowe, wejścia impulsowe, wejścia dyskretne (wewnętrzny program serwonapędu), lub też wspomniane protokoły komunikacyjne.

kontrola ruchu

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest kontrola poprzez protokół komunikacyjny EtherCAT, na którym w dużej mierze opierają się kontrolery ruchu Trio Motion. Protokół oparty jest na magistrali Ethernet i służy nie tylko do precyzyjnego sterowania wieloma osiami w czasie rzeczywistym, ale również do bardzo szybkiej komunikacji pomiędzy urządzeniami peryferyjnymi, np. rozproszonymi wejściami / wyjściami, co czyni go protokołem uniwersalnego zastosowania.

Po trzecie: mechanika

Czym byłaby automatyka bez niezawodnej i precyzyjnej mechaniki? Znamy odpowiedź na to pytanie, dlatego w swojej ofercie stawiamy na wysokiej jakości przekładnie planetarne firmy Sesame. Szeroka gama ponad 20 serii przekładni pozwala na dostosowanie idealnego rozwiązania pod wymagane warunki pracy. Przekładnie są „szyte na miarę” – dzięki narzędziom doboru, udostępnionym na stronie producenta, możemy w prosty sposób wybrać serię przekładni, sprawdzając jej zastosowanie w konkretnej aplikacji.

kontrola ruchu

Co wyróżnia te przekładnie na tle innych producentów?

  • wysoka precyzja: luz od ≤1arcmin

  • solidna i trwała konstrukcja: żywotność do 30 000 godzin

  • niska cena w stosunku do jakości

  • przełożenie: od 3 do 1000

  • niestandardowe rodzaje przekładni: kątowe, ze stali nierdzewnej, z kołnierzem wyjściowym

To tylko kilka przykładów wachlarzu możliwości, funkcjonalności i niezawodności, jakie można osiągnąć w aplikacjach, przy zastosowaniu przekładni Sesame.

Autorzy: Patryk Mocak, Łukasz Tomaszek, Damian Rybiński – doradcy techniczno-handlowi w firmie Multiprojekt

Podoba Ci się artykuł? Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać więcej wartościowej treści z branży automatyki.