Roboty kognitywne – nowa era prawdziwej współpracy człowieka z maszyną

Opublikowano

14 sierpnia 2023

Roboty współpracujące są rozsądnym rozwiązaniem w przypadku niedoborów siły roboczej lub chęci zwiększenia wydajności i jakości swojej produkcji. Mogą one wykonywać powtarzalne zadania, takie jak podnoszenie, zbieranie, cięcie, składanie i malowanie. Jednak pomimo swoich ewidentnych zalet, brakuje im świadomości podobnej do ludzkiej. Z tego powodu roboty współpracujące wymagają ogrodzeń lub barier, ograniczając ich ilość zastosowań i zwiększając niewygodę w ich wykorzystaniu. Aby zapewnić bezpieczną interakcję z ludźmi w różnych środowiskach roboty potrzebują zdolności postrzegania i rozumienia otoczenia oraz inteligencji poznawczej. Ta konieczność zaowocowała opracowaniem pierwszego robota kognitywnego – cobota, firmy Neura Robotics.

Roboty kognitywne uczą się na podstawie doświadczeń, dzięki czemu są w stanie poprawić swoją wydajność, wchodzić w interakcje z ludźmi i podejmować własne decyzje. Są autonomicznymi maszynami zdolnymi widzieć, słyszeć, mówić, czuć, a nawet rozmawiać z ludźmi. Mogą one bezpiecznie wchodzić w bezpośrednie interakcje z ludźmi lub wykonywać niebezpieczne i powtarzalne zadania przy minimalnym nadzorze. 

Sztuczna inteligencja (AI) i zaawansowane czujniki stale ewoluują, aby pomóc inteligentnym robotom wypełnić lukę między maszynami a ludźmi. Te postępy, wraz ze stosunkowo nową technologią czujników, zwiększają popyt na inteligentne maszyny, które znajdują swoje zastosowanie we wszystkich branżach i gospodarstwach domowych.

coboty w przemyśle

Wyjątkowe technologie robotów kognitywnych

Postrzeganie środowiska

Aby roboty kognitywne mogły wchodzić w interakcję z otoczeniem muszą być wyposażone w specjalne czujniki i oprogramowanie. Roboty kognitywne mogą jednocześnie przetwarzać dane z wielu czujników za pośrednictwem zaawansowanych platform oprogramowania, dzięki czemu zawsze działają wydajnie i bezpiecznie. Dołączone oprogramowanie steruje również systemami mechanicznymi i operacyjnymi robota.

Coboty mogą postrzegać otoczenie i dostosowywać się do niego, widząc, słysząc i czując, oraz stale się rozwijając. Dzięki sztucznej inteligencji, rozpoznawaniu głosu 3D i inteligentnym czujnikom, takim jak bezpieczne rozpoznawanie ludzi, mogą identyfikować twarze i przedmioty oraz uczyć się na podstawie swoich doświadczeń, aby rozwijać swoje umiejętności.

Intuicyjna i bezpieczna interakcja

Roboty kognitywne mogą współpracować i wchodzić w interakcje z ludźmi we wspólnych przestrzeniach roboczych bez fizycznych barier lub innych środków ostrożności. Jest to możliwe dzięki zintegrowanemu z robotem systemowi, który działa na podstawie wizualnej, dźwiękowej i fizycznej informacji zwrotnej, aby rozpoznawać ludzi i zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom.

bezpieczny i łatwy w obsłudze robot kognitywny
elastyczny robot

Zrozumienie złożonych sytuacji

Integracja sprzętu i oprogramowania pozwala robotom kognitywnym na działanie w złożonych środowiskach ze zmiennym ruchem, hałasem i oświetleniem. Mogą nie tylko korzystać z czujników wizualnych i akustycznych 3D, ale także nauczyć się przewidywać ruch i zachowanie otoczenia, aby zmaksymalizować produktywność, łącząc zaawansowane technologie czujników ze sztuczną inteligencją.

Dzięki tym czujnikom roboty kognitywne Neura Robotics mogą szybko uzyskać kompleksowe zrozumienie wszystkich ludzi i obiektów w ich miejscu pracy. 

System operacyjny

Podobnie jak w przypadku komputerów i smartfonów, funkcje robota kognitywnego zależą od systemu operacyjnego, który zapewnia dostęp do ustawień i działań. Ponadto te systemy operacyjne umożliwiają operatorom monitorowanie i dostosowywanie wydajności floty robotów dla wszystkich jednostek w każdym obszarze. Mogą nie tylko dodawać nowe funkcje i poprawiać wydajność, ale także dodawać aplikacje, wtyczki i aktualizacje. 

Kontynuacja nauczania

Podstawą robotów kognitywnych jest uczenie się na podstawie doświadczenia. Rozumieją zadania, rozpoznają wzorce, rozwiązują problemy i z czasem doskonalą swoje umiejętności dzięki połączeniu wewnętrznych czujników, oprogramowania i sztucznej inteligencji. Co więcej, roboty kognitywne wykorzystują systemy przetwarzania brzegowego do ulepszania swoich wewnętrznych algorytmów uczenia się. Operator może następnie dostosować pokładowe systemy komputerowe do swoich potrzeb. Z tego powodu roboty kognitywne są w stanie pomagać ludziom niezależnie od środowiska w jakim pracują. 

Sprzęt o wysokiej wydajności

Lekkie i mocne materiały to dwie kluczowe cechy robotów kognitywnych, które zwiększają ich możliwości poruszania się i podnoszenia, przy jednoczesnej odporności w wypadku próby uszkodzenia.

Ze względu na swoją budowę roboty kognitywne mogą osiągać prędkość do 4,5 metra na sekundę, wykonywać zadania z dokładnością poniżej milimetra i przenosić ładunki o masie do 30 kg na odległość 3 metrów.

Siedem stopni swobody (DOF) sprawia, że są zwinne i elastyczne, umożliwiając użytkownikom programowanie określonych działań za pomocą wskazówek dotyczących ruchu.

Dodatkowo robot kognitywny z wysokiej jakości ochroną i stopniem ochrony IP65 może pracować w ekstremalnych temperaturach (wysokich i niskich), wodzie, kurzu, chemikaliach i wilgoci. Coboty używają enkoderów do wykrywania ruchu, przekształcając go w sygnały elektryczne, a następnie wysyłając dane wejściowe do wewnętrznych systemów sterowania, aby robot mógł określić swoją pozycję, prędkość i kierunek. 

roboty współpracujące Multiprojekt
panel sterowania robota

Przyjazne dla użytkownika interfejsy

Robot kognitywny potrzebuje interfejsu graficznego, który jest łatwy w użyciu, nawet dla osób bez umiejętności programowania lub kodowania. Robot kognitywny Neura Robotics jest sterowany za pomocą intuicyjnego interfejsu dotykowego, który można znaleźć na tablecie lub za pomocą oprogramowania zainstalowanego na laptopie lub komputerze stacjonarnym. Dzięki prostemu menu i operacjom typu „przeciągnij i upuść” interfejsy użytkownika zapewniają pełny dostęp do ruchów i zachowań urządzenia. Czujniki skanujące 3D pozwalają użytkownikom symulować działanie robota i jego otoczenia w zakresie 360°, z możliwością wyboru obiektów, ustawień i ścieżek ruchu. 

Konfigurowalność

Optymalna produktywność wymaga robotów kognitywnych, które można łatwo konfigurować i rekonfigurować, aby sprostać zmieniającym się potrzebom ich środowiska pracy. Oprócz ręcznego sterowania dotykowego, rozpoznawania głosu, skórek dotykowych i wizji 3D, różne wbudowane funkcje pomagają w konfiguracji urządzenia. Użytkownicy mogą uczyć coboty zapamiętywania obiektów i ruchów za pomocą gestów, poleceń głosowych i dotykowych. Operacje robota zależą wtedy od czujników i wizji 3D. 

Miejsca wdrożenia robotów kognitywnych

Ciągłe badania i rozwój sprawiają, że roboty kognitywne mogą być używane w fabrykach, zakładach produkcyjnych i gospodarstwach domowych na całym świecie. Te ciągłe ulepszenia stworzyły nieograniczone możliwości, które poprawiają współpracę między robotami i ludźmi w dowolnym środowisku.  

Niektóre z przypadków użycia obejmują:

  • Opiekę nad osobami starszymi: kompleksowe rozwiązania mobilnościowe, pomoc w domu, opieka medyczna i towarzystwo dla osób mieszkających samotnie.  
  • Handel detaliczny i supermarkety: wybór i odbiór produktów, obsługa kasy, zautomatyzowane pakowanie i transport.  
  • Miasta i rząd: wywóz śmieci, recykling, usuwanie graffiti, ogrodnictwo i konserwacja budynków.  
  • Medycyna i opieka zdrowotna: zabiegi chirurgiczne i dentystyczne, badania lekarskie, rehabilitacja, terapia zajęciowa i opieka nad pacjentem.  
  • Asystenci osobiści: organizacja i automatyzacja gospodarstwa domowego, gotowanie, sprzątanie i ogrodnictwo.  
  • Ładowanie pojazdów i pojazdów elektrycznych: przeglądy pojazdów, czyszczenie, naprawy, automatyczne ładowanie pojazdów.  
Lara robot kognitywny

Dzięki wciąż ulepszającym się robotom, które uczą się otoczenia, roboty kognitywne mają potencjał, by wyjść poza tę listę zastosowań, o których jeszcze nie pomyślano. Niekończąca się, inteligentna współpraca z robotami kognitywnymi może rozwiązać niektóre z największych codziennych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość.