Optymalizacja fotowoltaiki dzięki sterownikowi firmy EDAP i panelowi HMI Weintek

Opublikowano

20 listopada 2023

EDAP to Polska firma, która jest twórcą autorskiego projektu – sterownika Solar Tracker V4Pro przeznaczonego do pozycjonowania paneli słonecznych na podstawie pozycji słońca. Sterownik Solar Tracker został uzupełnionypanel operatorski Weintek cMT SVR102 od firmy MultiProjekt w celu kompleksowego zarządzania trackerami.

blank
Sterownik Solar Tracker V4Pro do pozycjonowania paneli słonecznych na podstawie pozycji słońca

Dlaczego HMI od Weintek?

Firma EDAP wybrała panel operatorski Weintek cMT SVR102 ze względu na: 

 • Prostą obsługę 
 • Kompaktowość 
 • Bezpieczeństwo szyfrowane połączenie VPN przez Easy Access 2.0 
 • Wbudowany VPN 
 • Pomoc w wdrożeniu panelu oraz szkolenia z oprogramowania HMI prowadzone przez firmę MultiProjekt 
Panel operatorski cMT SVR102

Czym jest Solar Tracker od EDAP?

Sterownik Solar Tracker V4Pro to zaawansowane urządzenie do sterowania obrotnicami paneli fotowoltaicznych, umożliwiające ich ruch w dwóch osiach (X i Y) dla optymalnego pozyskiwania energii słonecznej. W rezultacie panele fotowoltaiczne zwracają się w stronę, z której dociera największa ilość promieni słonecznych. 

W skład sterownika wchodzą urządzenia peryferyjne takie jak czujnik żyroskopowy elewacji, magnetyczne czujniki krańcowe, czujniki prędkości wiatru oraz czujnik wydajności energetycznej zwiększający efektywność instalacji fotowoltaicznej nawet o 8%. 

Sterownik oferuje zarówno tryb automatyczny, jak i ręczne sterowanie za pomocą dołączonego bezprzewodowego pilota lub aplikacji na smartfony Android, co pozwala na kontrolę pozycji trackera i monitorowanie warunków otoczenia.

blank

Kontrola na każdym kroku – Zdalne sterowanie i konfiguracja

Chociaż aplikacja na smartfony z systemem Android dla sterownika Solar Tracker V4Pro oferuje możliwość zdalnego podglądu i sterowania, to kluczowym elementem rozszerzającym funkcjonalność systemu jest indywidualnie konfigurowany panel operatorski Weintek cMT SVR102. Panel HMI Weintek jest niezbędny dla użytkowników, którzy mają więcej niż jedną instalację fotowoltaiczną. Oferuje on szeroki zakres możliwości konfiguracyjnych i pełną kontrolę nad systemem. Panel może pracować również w szerokim zakresie temperatur od -20 do 55 stopni Celsjusza.

Jakie korzyści daje panel Weintek w sterownikach Solar Tracker?

 • Kontrola nad działaniem paneli fotowoltaicznych za pomocą wizualizacji parametrów i zdalnej obsługi poprzez szyfrowane połączenie Easy Access 
 • Szybka interwencja dzięki alarmowaniu o przekroczeniu punktów krytycznych za pomocą wiadomości push wysyłanych na urządzenia mobilne 
 • Analiza danych dzięki przechowywaniu historii zdarzeń oraz wartości z danego trackera 

Funkcje panelu operatorskiego Weintek cMT SVR102

 • Panel HMI cMT SVR102 jest bez ekranu, dzięki czemu nie potrzeba mieć tego urządzenia fizycznie przy sobie. Wystarczy połączyć swoje urządzenie z darmową aplikacją cMT Viever od Weintek, aby wyświetlić parametry z każdego miejsca w Polsce 
 • Parametryzacja 
 • Monitoring na żywo 
 • Wizualizacja 
 • Przechowuje historię zdarzeń 
 • Przechowuje historię wartości z tego trackera – jaki był wiatr, natężenie prądu, słońca 
blank
blank

Widok aplikacji cMT Viever od Weintek

Cieszymy się, że mogliśmy współpracować z firmą EDAP w doborze panelu operatorskiego do instalacji. Szczególnie, że EDAP łączy z nami podobne wartości kompleksowego wsparcia przy wdrożeniu produktu w postaci wsparcia wykwalifikowanego automatyka czy dobór komponentów do projektu.