Nowości w ofercie LinMot – wiosna 2019

Opublikowano

5 marca 2019

Firma LinMot jest globalnym producentem wysokiej jakości silników liniowych i liniowo-obrotowych. Od 1993 roku regularnie rozszerza swoją ofertę, koncentrując się na produkcji i dystrybucji napędów liniowych do zastosowań w środowiskach przemysłowych. Prezentujemy kolejne możliwości i rozwiązania, które zostaną w tym roku wprowadzone na rynek. Będą to serwowzmacniacze obsługujące protokół CIP Sync™, wysokiej wydajności silniki liniowe w rozmiarze P01-48 oraz modele ze stali nierdzewnej.

serwowzmacniacze LinMot

Serwowzmacniacze z protokołem CIP Sync™

W wyniku kooperacji z Rockwell, LinMot dodał protokół CIP Sync™ do interfejsu EtherNet / IP dla serwowzmacniaczy serii C1250. Daje to możliwość łatwej i dokładnej synchronizacji silników liniowych, sterownika oraz całego układu pozycjonowania. Oprócz pakietów danych wysyłanych przez kontroler, rejestrowane są również informacje o czasie, które z kolei są przetwarzane przez serwowzmacniacz.

Protokół CIP Sync™ umożliwia dokładną synchronizację w jednym systemie pomiędzy dwiema lub więcej osiami napędzanymi serwonapędami LinMot lub Rockwell. CIP Sync™ zapewnia zwiększoną koordynację sterowania, wymaganą dla tych aplikacji serwonapędów, gdzie bezwzględna synchronizacja czasu ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia synchronizacji w czasie rzeczywistym między rozproszonymi, inteligentnymi osiami serw. Aby ułatwić integrację urządzeń, LinMot zapewnia użytkownikowi zaprogramowane instrukcje (AOI), które określają wstępnie zawartość pakietu danych pod względem kanału parametrów, znacznika czasu, położenia, prędkości i przyśpieszenia. Ułatwia to sprawne, samodzielne uruchomienie przez użytkownika. Rozszerzenie CIP Sync™ będzie implementowane w serwowzmacniaczach LinMot serii C1250, posiadających przyrostek –CM w nazwie.

Oprócz protokołu CIP Sync™, wzmacniacze C1250 będą posiadać inne funkcje, ułatwiające pracę z nimi. Jest to m.in. wsparcie protokołów ProfiNet, EtherNet / IP, EtherCAT, Sercos III, umożliwiające bezpośrednią konfigurację wzmacniacza poprzez interfejs EtherNet. Obsługiwane są również profile CiA402, SoE i PROFIdrive. Dodatkowo serwowzmacniacze mogą być wyposażone w wariant -1S (Safe Torque Off) oraz w funkcję “Plug and Play” (interfejs automatycznego wykrywania silnika).

Planowana data wprowadzenia opisywanych urządzeń na rynek to drugi kwartał 2019 roku.

nowe silniki LinMot

Silniki LinMot 3x400VAC ze stali nierdzewnej

Niezwykle udana, ciesząca się dużym zainteresowaniem klientów rodzina silników liniowych P10-70 3x400VAC, właśnie się powiększyła: na rynek wprowadzone zostają modele ze stali nierdzewnej. Te w pełni chronione przed degradacją urządzenia umożliwiają zastosowanie silnika liniowego w maszynach przetwarzających żywność oraz napoje, a także w procesach firm farmaceutycznych i medycznych, gdzie wymagane jest zachowanie najwyższych standardów czystości. Wysoka wilgotność oraz roztwory żrące mogły powodować spustoszenie w układach silników liniowych – aż do momentu wprowadzenia silników ze stali nierdzewnej serii P01-37 i P01-48.

Obudowa INOX, w całości wykonana ze stali nierdzewnej EN 1.4404 / AISI 316L, zapewnia niezawodność działania w bardzo trudnych warunkach środowiskowych. Całkowicie zespawana obudowa uszczelnia silnik od zewnątrz, uzyskując w ten sposób stopień ochrony IP69K. Aby zapobiec tworzeniu się skroplin w silniku, obudowa odlewana jest w warunkach próżni. Oznacza to, że jest ona wolna od wtrąceń powietrza, które mogłyby tworzyć wodę kondensacyjną przy zmiennych temperaturach. Ponadto nowe silniki LinMot są wyposażone w chłodzenie wodne, które jest zintegrowane z obudową. W przypadku konserwacji użytkownik korzysta z modułowej konstrukcji silników, w których można bardzo łatwo wymienić łożysko. Specjalnie zaprojektowane kołnierze montażowe umożliwiają prostą instalację systemu oraz maszyny.

Funkcjonalnie, wersja ze stali nierdzewnej oferuje wszystkie zalety serii P10-70. Sprawdzona technologia 3x400VAC, w połączeniu z serwowzmacniaczami LinMot z bezpośrednim zasilaniem sieciowym, zapewnia idealne dopasowanie silników do nowych i istniejących koncepcji maszyn. Podobnie jak obecne silniki liniowe serii P10, nowe silniki LinMot ze stali nierdzewnej mogą być również kontrolowane za pomocą wzmacniaczy innych producentów.

Od wiosny 2019 roku silniki liniowe serii P10-70 będą dostępne w długościach PS10-70×160, PS10-70x 240 i PS10-70x 320, pasujących do aplikacji o skokach do 520 mm i ciągłej sile do 180 N.

nowe silniki LinMot

Wysokiej wydajności silniki liniowe w rozmiarze P01-48

Po ogromnym sukcesie serii wydajnych silników liniowych “High-Performance” P01-23 i P01-37, LinMot wprowadza na rynek kolejny, większy model: P01-48.

Podobnie jak w przypadku mniejszych rozmiarów -23 i -37, zmiany uzwojenia silnika, obwodu magnetycznego i zastosowania materiałów o wysokiej wydajności zapewniają zdecydowanie wyższe osiągi silnika. Zwiększone osiągi są szczególnie dostrzegalne w przypadku wyższej siły ciągłej. Użytkownik korzysta z takich samych wymiarów, jak w przypadku standardowych silników liniowych serii P01-48, a jednocześnie otrzymuje więcej mocy. Pozwala to na zwiększenie wydajności istniejących maszyn i systemów, bez konieczności zmiany konstrukcji mechanicznej. Starsze maszyny można łatwo zmodernizować na miejscu. Nowe silniki liniowe P01-48 HP mogą być wykorzystywane do realizacji aplikacji o wysokiej dynamice, w bardzo małej przestrzeni, bez konieczności stosowania wcześniej wymaganego w wielu przypadkach wymuszonego chłodzenia.

Nowe silniki LinMot o wysokiej wydajności są dostępne w dwóch długościach: PS01-48×150-HP i PS01-48x240F-HP. Oba modele będą wprowadzone na rynek wiosną 2019 roku.

Podoba Ci się artykuł? Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać więcej wartościowej treści z branży automatyki.