Nowe serwonapędy od Trio Motion

Opublikowano

14 lipca 2021

Trio Motion Technology, brytyjski specjalista w dziedzinie sterowania ruchem, wprowadził do swojej oferty zupełnie nowy produkt – serwonapęd. Nowość  składa się z serwowzmacniacza DX4 i silnika serwo. Serwowzmacniacz DX4 przyśpiesza i ułatwia stosowanie wysokowydajnego kontrolera ruchu Trio. Co więcej, w połączeniu z darmowym oprogramowaniem Motion Perfect 5 zapewnia najniższy koszt sterowania ruchem 64 osi. 

DX4, gdy jest używany z dopasowanymi serwosilnikami MXL o niskiej inercji lub MXM o średniej inercji, zapewnia szybkie i dokładne pozycjonowanie. Serwowzmacniacze są zasilane z 230 VAC i zapewniają cykl serwo (minimalny czas odświeżania danych w protokole EtherCAT) do 125 μs.  Co ważne, możliwość przeciążania do aplikacji dynamicznych wynosi 350%. Urządzenie posiada podwójne funkcje bezpieczeństwa STO (SIL3, PLe).

serwonapęd DX4

Serwowzmacniacz o kompaktowym rozmiarze

Występuje w trzech rozmiarach  (50–400W, 750W–1kW, 1kW-1.5kW), gdzie obejmują zakres mocy od 50 W do 1500 W. Dodatkowo, silniki występują z 23-bitowym enkoderem absolutnym wieloobrotowym, który zapewnia dużą dokładność pozycjonowania. Serwonapęd współpracuje ze sterownikiem ruchu Trio i systemami rozproszonymi we/wy w trybie plug-and-play. Programowany jest  przy użyciu tego samego oprogramowania Motion Perfect 5, co znacznie przyśpiesza opracowanie i uruchamianie aplikacji.

Wąskie serwowzmacniacze Trio, o szerokościach 38 i 65 mm, są jednymi z najmniejszych systemów. Możliwość montowania ich obok siebie umożliwia pozostawienie wyłącznie 1 milimetrowej szczeliny. Dzięki temu, zwłaszcza w przypadku większej liczby osi, możemy zaoszczędzić miejsce. Zgodnie z zasadą Trio Motion “wszystko czego potrzebujesz  i nic więcej”, kompaktowe rozmiary częściowo są uzyskiwane dzięki implementacji dodatkowych funkcji w kontrolerach ruchu oraz modułach we/wy, a nie w większych i bardziej złożonych napędach. Unikanie zbędnych wbudowanych funkcji, takich jak klawiatury lub gniazda rozszerzeń, szczególnie w przypadku większej liczby osi, obniża koszty. 

blank

Oprogramowanie do sterowania ruchem

Program Motion Perfect 5 obsługuje języki programowania PLCopen i IEC 61131-3, umożliwiając rozpoczęcie pracy szerokiej grupie użytkowników. Stworzony dla systemu Windows, zawiera wirtualny oscyloskop dla 32 kanałów oraz narzędzie do wizualizacji „cyfrowego bliźniaka” (symulacja 3D fizycznego układu). Symulacja w trybie online, pozwala przetestować sekwencję ruchów jeszcze przed ich uruchomieniem na właściwym układzie, co znacznie przyspiesza prace. Jest to szczególnie przydatne do sterowania złożonymi systemami jak np. roboty. Oprogramowanie służy do programowania robotów do 6 osi włącznie.

Jeżeli zajdzie taka potrzeba system możemy rozszerzać o szereg nowych funkcjonalności przy pomocy modułów we/wy Flexslice. Wystarczy podłączyć moduły i zaprogramować go  za pomocą Motion Perfect 5.