Moduł iR-ECAT – błyskawiczna komunikacja wewnętrzna

Opublikowano

5 kwietnia 2019

Moduł iR-ECAT to następny w rodzinie moduł komunikacyjny dla serii wysp rozproszonych wejść i wyjść marki Weintek. EtherCAT jest powszechnie stosowanym standardem komunikacyjnym. W wersji Slave służy do rozszerzenia systemów automatyki o punkty I/O. Są też dostępne inne adaptery z interfejsami CANopen oraz Modbus TCP/IP. Moduł iR-ECAT posiada dwa porty Ethernet, za pomocą których łatwo jest łączyć ze sobą poszczególne węzły, bez dodatkowych switche’ów sieciowych.

Zaletą tego rozwiązania jest bardzo szybka komunikacja wewnętrzna iBus pomiędzy łącznikiem sieci a dołączonymi do niego modułami, co powoduje, że odpowiedź trafia do adresata w magistrali niemal natychmiast po zmianie. Jest to szczególnie ważne w aplikacjach sterowania ruchem, gdzie standard EtherCAT jest szeroko wykorzystywany.

moduł iR-ECAT

W serii Weintek iR oferowane są dołączane moduły wejść i wyjść dyskretnych w kilku wariantach, a także moduły pomiaru temperatur dla czujników PT-100/1000 i termopar. Są też uniwersalne wejścia i wyjścia analogowe obsługujące jednocześnie standard +/- 0-20 mA oraz +/- 10 V. Do jednego łącznika sieci możemy podłączyć maksymalnie 256 wejść i 128 wyjść dyskretnych oraz łącznie 64 wejścia i 64 wyjścia analogowe i temperaturowe.

EtherCAT® jest zarejestrowanym znakiem towarowym i opatentowaną technologią na licencji Beckhoff Automation GmbH, Niemcy.

Dbając o najwyższe standardy Weintek zawsze zaleca aktualizację oprogramowania sprzętowego do najnowszej wersji.

Podoba Ci się artykuł? Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać więcej wartościowej treści z branży automatyki.