Łatwa migracja projektu na panele HMI serii cMT X

Opublikowano

17 lutego 2022

cMT X to nowa seria paneli operatorskich, która wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami oraz wysoką wydajnością. Dzięki ulepszonemu czterordzeniowemu procesorowi, modele HMI tej serii idealnie sprawdzą się w bardziej złożonych aplikacjach.  

Z racji, że HMI serii cMT X oferują interfejsy o bogatszych funkcjonalnościach za mniejszą cenę, użytkownicy chętnie podejmują się migracji projektów ze starszych paneli na nowe modele.  W tym celu, Weintek wprowadził w wersji V6.06.01 programu narzędziowego Easy Builder Pro, mechanizmy wspomagające przeniesienie projektów z paneli starszej generacji na te serii cMT.  Dzięki temu użytkownicy mogą skorzystać z nowych funkcji, zachowując jednocześnie wygodę użytkowania i kompatybilność.  

Nowe funkcje w projektach na panelach HMI serii cMT X

Uaktualnienie projektu z paneli serii eMT/iE/XE do projektu na HMI serii cMT X jest banalnie proste. Za sprawą dedykowanych mechanizmów wspomagających program Easy Builder Pro samoczynnie dokonuje modyfikacji ustawień poszczególnych obiektów. Dodatkowo, gdy dana funkcja/obiekt nie jest wspierana w nowej serii, ale istnieje w niej (najczęściej lepsza) alternatywa, funkcje/obiekty są automatycznie podmieniane. Poniżej prezentujemy 3 funkcjonalności, dzięki którym migracja projektu na panele HMI jest efektywniejsza.  

Zamiana EasyPrinter na FTP

Kilka funkcji stosowanych w projektach paneli poprzednich generacji zostało w serii cMT zastąpione lepszymi alternatywami. Na przykład w projektach na nowych panelach HMI nie można już skonfigurować połączenia z programem Easy Printer. Program ten dotychczas służył do drukowania przez panel, za pośrednictwem komputera PC, zrzutów z ekranu oraz zapisywania na nim kopii zapasowych plików. Program Easy Printer zastąpiono: 

– drukowaniem na drukarkach sieciowych – dzięki temu panel może bezpośrednio wydać komendę wydruku drukarce). 

– zaimplementowaniem funkcji klienta FTP, która pozwala na przesyłanie plików na serwer FTP. 

Aby wykonać kopię zapasową zrzutów z ekranu panelu wystarczy zastosować obiekt „Kontrola przez PLC”. Pliki można zachować na pendrive lub karcie SD. Dzięki temu, poprzez użycie funkcji „Transferu plików przycisku Combo”, pliki mogą być transferowane do serwera FTP uruchomionego na komputerze PC. 

Jeden przycisk Combo

W poprzednich seriach, aby osiągnąć efekt wywołania kilku akcji przy pojedynczym naciśnięciu przycisku, należało skorzystać z funkcji nałożenia obiektów na siebie w jednym obszarze okna projektu. Rozwiązanie to posiadało kilka wad. Samo odnalezienie miejsc, w których umieszczone było kilka obiektów było kłopotliwe. Dodatkowo użytkownik nie miał zagwarantowanej poprawnej kolejności realizacji.  

Natomiast w cMT X wyzwalanie wielu działań można wykonać za pomocą jednego przycisku Combo. Dzięki temu istnieje możliwość określenia kolejności wykonywania zadań, co zapewni bardziej precyzyjną kontrolę. W rezultacie przyciski Combo upraszczają projektowanie i zmniejszają ilość czasu poświęcanego na obsługę techniczną programu 

Proces konwersji przycisku za pomocą narzędzi prezentuje się w następujący sposób: 

Przycisk Combo

Narzędzie „Znajdź nakładające się obiekty” wyszukuje i podświetla nakładające się przyciski.

Przycisk Combo 2

Za pomocą jednego kliknięcia narzędzie „Konwersja w przycisk Combo” zamienia wybrane przyciski w pojedynczy przycisk Combo.

Przycisk Combo 3

Kolejność realizacji scalonego przycisku Combo jest zgodna z kolejnością umieszczania przycisków przed konwersją.

Migracja projektu na panele HMI - raport

Przy konwersji projektu innego niż cMT do projektu cMT X, EasyBuilder Pro automatycznie generuje raport, który prezentuje użytkownikom zmiany. Raport ten można wykorzystać jako odnośnik podczas późniejszej edycji projektu. 

Po przekształceniu projektu użytkownik otrzymuje zbiorczy raport migracji, który jest listą wprowadzonych zmian. Poszczególne wiersze zawierają informacje o numerze okna projektu, identyfikatorze obiektu w tym oknie, dla którego dokonano modyfikacji oraz opis dokonanej zmiany zawierający uzasadnienie.  

Więcej szczegółów odnośnie migracji projektu na panele HMI serii cMT X zostało opisanych w tym dokumencie.

panele HMI