cMT X – nowa seria paneli operatorskich Weintek

Opublikowano

28 maja 2020

Najnowsza seria paneli dotykowych Weintek została oznaczona symbolem X. Trzy modele z ekranami o przekątnych 15.6, 15 oraz 9.7 cala zaprezentowano jako pierwsze z całej rodziny. Dzięki wysokiej rozdzielczości ekranu jego wielkość przestaje mieć znaczenie – odwrotnie niż w przypadku urządzeń sprzed kilku laty. Wtedy, by zmieścić wiele elementów na ekranie, należało po prostu kupić większy ekran.

Nowa seria paneli operacyjnych HMI - Weintek cMT X

Coraz częściej konsumenci zwracają uwagę na rozdzielczość oraz rodzaj wyświetlacza. Mając świadomość dostępnych rozwiązań, od lat stosowanych w elektronice użytkowej, w obu modelach 15-calowych zastosowano matrycę IPS o rozdzielczościach 1024×768 (model cMT3152X) oraz 1920×1080 pikseli (model cMT3162X). Technologia ta dostarcza zupełnie innych wrażeń w użytkowaniu – między innymi przez wyraźniejszą paletę kolorów, większe kąty widzenia oraz lepszy kontrast. Także rodzaj matrycy dotykowej zmienia zupełnie podejście programistów i operatorów do zagadnienia sterowania procesem. W obu wymienionych panelach HMI zastosowano wielodotykową matrycę pojemnościową. Nie zadziała ona z grubą rękawicą, ale pozwoli na swobodne powiększanie wykresów dwoma palcami, jak to zwykliśmy robić na telefonie komórkowym.

Nowe oprogramowanie narzędziowe daje również możliwość sterowania aplikacją za pomocą gestów. Możemy dowolnie definiować akcje i zdarzenia w projekcie, reagujące np. na przesunięcie po ekranie 4 lub 5 palcami.

Moc obliczeniowa

Procesor zastosowany w nowej serii jest czterordzeniowym układem z wbudowanym wsparciem grafiki. Daje to sporo swobody w tworzeniu projektów złożonych, jak również i takich, które mają zrobić wrażenie na użytkowniku za pomocą animacji i zróżnicowanej grafiki. Nie zobaczymy żadnych opóźnień w działaniu, wynikających z przeładowania grafiką. Do dyspozycji użytkownika są też obiekty odtwarzające filmy, wyświetlające dokumenty PDF i grafikę, a także obraz z kamer IP i streaming VNC z innych urządzeń.

Wygodny dostęp i transport danych

Panele serii cMT X potrafią działać jako serwery danych w standardzie OPC UA, a także importować dane jako klient. Próbkowane dane z procesu możemy zapisywać do baz danych SQL oraz pobierać receptury. Mamy także możliwość swobodnego wykonywania zapytań SQL, co daje perspektywy operowania na dużej ilości danych zdalnie.

Dzięki wbudowanej usłudze dostępowej EasyAccess2.0 zyskujemy nieograniczony dostęp do urządzenia poprzez szyfrowany tunel VPN. Bez względu na ustawienia sieci, konfigurację routera, czy rodzaj połączenia internetowego, panel zawsze pozostaje on-line – do naszej dyspozycji. Istnieje możliwość zarządzania użytkownikami posiadającymi dostęp do urządzeń. Urządzenia pozostające w sieci lokalnej naszego panelu również są dostępne zdalnie za jego pośrednictwem.

Darmowa aplikacja cMT-Viewer jest stworzona dla systemów iOS, Android i Windows. Zamienia ona dowolne urządzenie z systemami w zdalny panel operatorski. Jednocześnie może pracować aż dziewięciu zdalnych operatorów, ale tylko trzech przez VPN. Wbudowane mechanizmy, kolejkujące ich dostęp do poszczególnych obszarów aplikacji sterującej, zapobiegają dokonywania równoczesnych zmian. Jeżeli nie ma możliwości użycia dodatkowej aplikacji, panel udostępnia wizualizację wprost przez stronę w przeglądarce www.

Powiadomienia

Panel cMT3062X ma wbudowany silnik wibracyjny, który może służyć do powiadamiania o alarmach lub potwierdzenia przy wprowadzaniu danych. Alarmy możemy zdefiniować tak, aby natychmiast pojawiały się na telefonie inżyniera utrzymania ruchu, z krótką informacją o zdarzeniu w formie powiadomienia PUSH. Dodatkowo zdarzenia rejestrowane w monitorowanym procesie mogą być wysyłane jako raport e-mail lub będą dostępne na wewnętrznym serwerze FTP.

PLC i HMI w jednym

Za symboliczną opłatą licencyjną uaktywnimy funkcjonalność PLC w panelu HMI. Następnie oprogramowanie CODESYS zostanie przypisane na jeden z portów Ethernet dla siebie na wyłączność. Możemy w naszym programie PLC skorzystać z wbudowanego portu CAN do podłączenia modułów rozproszonych wejść / wyjść, na przykład tych z serii iR marki Weintek. Do dyspozycji mamy również moduły z protokołem Modbus TCP/IP. Tak podłączone wejścia i wyjścia będą widoczne dla aplikacji PLC. Panel HMI z wirtualnym PLC komunikował się będzie połączeniem wewnętrznym.

Panele serii cMT X z nagrodą “Produkt Roku 2019”

Panel Weintek cMT-3162X z nagrodą Produkt Roku

Model cMT3162X został wyróżniony zaszczytnym mianem “Produkt Roku 2019” magazynu Napędy i Sterowanie, w kategorii “Systemy sterowania procesami i układami”.

Autor: Maciej Sakowicz, doradca techniczno-handlowy

seria cMT X

Artykuł dostępny jest również w miesięczniku “Napędy i sterowania”. Zapraszamy do pobrania. 

Dbając o najwyższe standardy Weintek zawsze zaleca aktualizację oprogramowania sprzętowego do najnowszej wersji.

Podoba Ci się artykuł? Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać więcej wartościowej treści z branży automatyki.