Rozwiązania EtherCAT od Weintek

Opublikowano

24 września 2020

EtherCAT jest bazującą na Ethernecie przemysłową siecią grupy fieldbus, która pozwala na realizacje wysokowydajnej komunikacji o małych opóźnieniach, przez co popyt na produkty wspierające ten protokół komunikacji stale rośnie. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, firma Weintek dodała wsparcie protokołu EtherCAT w oferowanych przez nią produktach mających zainstalowany system CoDeSys. W połączeniu z adapterem sieci iR-ECAT oraz różnego rodzaju modułami rozszerzeń we/wy, stanowią one kompletne rozwiązanie, w którym urządzenie z CoDeSys stanowi master EtherCAT, a adaptery sieci iR-ECAT są slave’ami w EtherCAT.

Wsparcie cMT dla master’a EtherCAT

Poprzez aktualizację firmware’u i dokonanie pewnych konfiguracji w CoDeSys, port Ethernet urządzenia cMT-CTRL01 (ma ono aktywowany CoDeSys), a także paneli operatorskich serii cMT typu X (które CoDeSys aktywowany mieć mogą) może stać się portem EtherCAT master.

CODESYS skanuje urządzenia  EtherCAT slave

CODESYS oferuje funkcję automatycznego skanowania magistrali EtherCAT, wyszukującą węzły sieci działające na niej jako slave, dokonuje również automatycznego ustawienia mapowania We/Wy, co pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć trudności w konfiguracji.

EtherCAT od Weintek

Wsparcie dla biblioteki funkcji kontroli ruchu firmy Weintek

Weintek udostępnia zbiór bloków funkcyjnych dedykowanych dla kontroli ruchu, które są zbudowane zgodnie ze standardem PLCopen, do stosowania w CoDeSys. Te bloki funkcyjne pozwalają na wykonywanie różnego rodzaju kontroli ruchu, jak bazowanie (MC_Home), pozycjonowanie (MC_MoveAbsolute i MC_MoveRelative), oraz kontrola prędkości (MC_MoveVelocity).

EtherCAT od Weintek

Produkty spełniające wymagania i informacje o wersji

Z funkcji EtherCAT od Weintek można korzystać posiadając cMT-CTRL01 lub panele operatorskie serii cMT typu X z aktywowanym CODESYS oraz aktualizując oprogramowanie do wersji  CODESYS  20200401.394 w połączeniu z pakietem Weintek_CODESYS_and_RemoteIO_1.0.0.255. lub nowszej. 

Dbając o najwyższe standardy Weintek zawsze zaleca aktualizację oprogramowania sprzętowego do najnowszej wersji.

Zapisz się na newsletteraby otrzymywać więcej wartościowej treści z branży automatyki.