Przykładowe zastosowania serwonapędów Estun

Przemysł opakowań

Serwonapędy Estun znalazły szerokie zastosowanie w procesach pakowania produktów. Doskonale sprawdzą się do takich czynności jak: rozwijanie i zwijanie materiałów, napełnianie i zmykanie pojemników oraz przesuwanie i etykietowanie opakowań.

Prezentujemy rozwiązania od Estun, które doskonale sprawdzą się w przemyśle opakowań. Maszyna pakująca z manipulatorem służy do całkowicie automatycznego napełniania linii pakującej. Istnieje możliwość śledzenia maszyny do zamykania, która synchronizuje umieszczanie, układanie i wkręcanie nakrętek. Algorytm krzywej ruchu gwarantuje wydajność do 3000 szt./h, a dzięki oprogramowaniu kinematyki robota proces pakowania jest płynny i stabilny. W tej realizacji doskonale sprawdził się wysokowydajny serwonapęd EtherCAT serii ProNet.

Przemysł tekstylny

Automatyzacja przemysłu tekstylnego sprawiła, że projektanci nie muszą już opracowywać wykrojów od podstaw. Na maszynie wycinającej można ustawić jakie wykroje mają powstać. Podczas wycinania istotna jest synchronizacja pracy elementu odcinającego z napędem odpowiedzialnym za liniowy przesuw materiału. Idealnie sprawdzą się do tego serwonapędy Estun, które znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle tekstylnym.

W poniższym filmie zaprezentowano użycie sterownika ze sterowaniem CANopen. Wykorzystano serwonapęd Pronet Plus i ED3M z wysokowydajnym silnikiem serii EM3A. System obsługuje edycję wzorów oraz adaptuje się do różnych wymagań procesowych. Co więcej istnieje możliwość śledzenia trajektorii i monitorowania online.

Krosno pneumatyczne

Krosno pneumatyczne wykorzystywane jest w przemyśle włókienniczym. Nić wątku jest wprowadzana w przesmyk za pomocą sprężonego powietrza. Estun zaprezentował rozwiązanie, dzięki któremu praca krosna będzie jeszcze łatwiejsza.

W urządzeniu doskonale sprawdzi się napęd ED3M przeznaczony do sterowania 2 lub 3 osiami, którego zakres mocy wynosi od 200W do 1kW. Posiada wspólną szynkę DC oraz kompaktową konstrukcję. Serwonapęd charakteryzuje się dużą responsywnością  wysoką dokładność oraz niezawodnością. Korzyści ze stosowania tego modelu to oszczędność miejsca oraz reedukacja okablowania. Co więcej, dzięki wspólnej szynie zarządzanie energią powstałą podczas hamowania jednego z silników jest łatwiejsze.

Maszyny do sztancowania

Serwonapędy Estun doskonale sprawdzają się także w maszynach do sztancowania, które znajdują zastosowanie u producentów opakowań z tektury i papieru.

Rozwiązanie zaprezentowane w filmiku to komunikacja EtherCAT, która zapewnia sterowanie synchronizacją wieloosiową. Zapewnione zostało automatyczne obliczanie średnicy  i stała kontrola naprężenia. Obsługiwane są ruchy asynchroniczne jak i synchroniczne, odchylenie w zakresie wynosi 0,15 mm przy przyspieszeniu 15 M / min. Silnik serii EML o średniej inercji oraz  dużym momencie obrotowym, zapewnia 1000 obrotów na minutę. Dzięki temu istnieje możliwość uzyskania wysokowydajnej produkcji wynoszącej 12 000 sztuk na godzinę.

Branża rozrywkowa

Podczas wydarzeń konieczne jest zintegrowanie wielu elementów : ruchu elementów scenicznych, technologii audiowizualnej, oświetlenia. W związku z tym za kulisami twórcy wykorzystują m.in.  aplikacje do sterowania ruchem, które pomagają w tworzeniu niezapomnianych chwil. Sterowanie ruchem znajdziemy w filmach, muzeach, parkach rozrywki, teatrach.  Ruchome dekoracje, reflektory sterowane elektronicznie, kontrola kurtyny, sterowanie kamerą – do tego doskonale sprawdzą się serwonapędy.

Estun oferuje kompleksowe rozwiązania do automatyzacji rozrywki. W filmie została zaprezentowana przykładowa realizacja składająca się z prawie 1000 serwonapędów zsynchronizowanych poprzez protokół EtherCAT. Wbudowany automatyczny filtr zaporowy zapewnił płynność wszystkich ruchów.

Maszyny do wykrawania

Wykrawarka pozwala uzyskać powtarzalną dokładność wykrawania i kształtowania. Co więcej optymalizuje zużycie surowców, czas produkcji i przestrzeń w zakładzie. Nie dziwi więc fakt, że jest stosowana w wielu gałęziach produkcji.

Estun przedstawia napęd do elektrycznych wykrawarek, który zwiększa wydajność i precyzję wykrawania. Dzięki zastosowaniu komponentów od Estun, możliwe jest ograniczenie odgłosów tłoczenia oraz zmniejszenie drgań i uderzeń wrzeciona. Serwonapędy gwarantują wysoką precyzję, czas cyklu utrzymywania ciśnienia można dostosować w ciągu 0,1 sekundy.  Maksymalna częstotliwość uderzenia wynosi 750 cykli na minutę w tempie 1 mm i skoku 6 mm. Konstrukcja maszyny charakteryzuje się mniejszym zużyciem energii oraz wydłużoną żywotnością blachy.