Moduły liniowe DM03 LinMot

Opublikowano

26 kwietnia 2024

Moduł liniowy DM03, zaprojektowany specjalnie do aplikacji pionowych, oferuje duży zakres skoku. Posiada wyjątkowo wąską obudowę, dzięki czemu moduły można umieszczać blisko siebie co znacznie pozwala zaoszczędzić miejsce. W obudowie tej umieszczono nową, mocniejszą wersję sprężyny magnetycznej MagSpring® do kompensacji obciążenia pionowego. Dodatkowo istnieje możliwość dodania czujnika położenia o wysokiej rozdzielczości w module lub czujnika siły z przodu urządzenia. 

Moduł liniowy DM03 - szczegółowe parametry

Konstrukcja zastosowana w serii modułów liniowych DM0x zapobiega powstawaniu tarcia pomiędzy silnikiem, a wałkiem co gwarantuje bardzo długą żywotność przy minimalnej konserwacji silnika. Ponadto moduły liniowe posiadają zintegrowany i zoptymalizowany pod względem ciężaru system prowadzący, który pochłania siły promieniowe i ułatwia mocowanie obciążenia. 

Moduły dostępne są w pięciu różnych rozmiarach. Zakres silników od 23x80F-HP do 48x240F-HP oferuje maksymalne siły od 67 N do 572 N. Moduły te wyróżniają się dynamiką, dzięki czemu z łatwością osiągają przyspieszenia do 50 m/s^2 i prędkości do 5 m/s. 
 

Moduły liniowe DM03: 

 • Bardzo wąska konstrukcja 
 • Idealne do zastosowań pionowych 
 • Zintegrowana kompensacja obciążenia do 170 N możliwa dzięki udoskonalonej sprężynie MagSpring  
 • Zoptymalizowana masa dla wysokiej dynamiki i przyspieszeń powyżej 50 m/s^2 
 • Możliwość umieszczania modułów blisko siebie co pozwala zaoszczędzić miejsce 
 • Dostępne 5 rozmiarów z maksymalnymi siłami do 572 N 
 • Czujnik położenia zapewniający powtarzalność +/- 0,001 mm 
 • Czujnik siły zapewniający precyzję do 0,5% 
 • Kompatybilność w systemie modułowym LinMot oraz ze wszystkimi produktami LinMot, m.in. osią Z dla LinMot Semi-Gantry i Gantry 
   
moduł liniowy DM03

Zintegrowana kompensacja obciążenia pionowego

Sprężyna MagSpring, zainstalowana równolegle do silnika liniowego, działa jako kompensator dla obciążenia. Jej ulepszona wersja umożliwia wybór kompensacji ciężaru od 11 N do maksymalnie 170 N. 

Aplikacje można projektować w taki sposób, aby pozycja silnika liniowego nie zmieniała się sama w przypadku awarii lub aby silnik automatycznie przechodził do pozycji odniesienia, gdy jest wyłączony.  

Tworzenie różnych konstrukcji

W ofercie dostępna jest szeroka gama modułów liniowych DM03 z możliwością dopasowania parametru maksymalnej siły i długości skoku. Ten różnorodny wybór, razem z ich modułowością, umożliwia łączenie DM03 ze wszystkimi innymi modułami LinMot. Kombinacje te umożliwiają realizację różnych konstrukcji, takich jak semi-gantry, gantry i pick-and-place (YZ).

Zalety konstrukcji semi-gantry:

 • Racjonalne wykorzystanie pola roboczego
 • Nie jest wymagana druga prowadnica z napędem, tak jak w przypadku suwnicy 
 • Może być używana z wieloma wysięgnikami lub wózkami 
 • System LinMot pozwala na łączenie ze sobą wszystkich modułów 
 • Wbudowane prowadzenie przewodów dla wszystkich osi wchodzących w skład systemu modułowego LinMot 
moduł liniowy DM03

Szybki proces etykietowania

Film przedstawia moduł liniowy DM03 o skoku 695 mm. Długi skok, zintegrowana kompensacja obciążenia i dynamika silnika liniowego sprawiają, że moduł idealnie sprawdzi się w aplikacjach pionowych z długimi skokami, krótkimi czasami procesu oraz tam, gdzie użytkownik chce ograniczyć koszty energii.  

Przykład zastosowania: Podczas etykietowania opakowania o różnych rozmiarach są przetwarzane na przenośniku taśmowym. W zależności od wielkości opakowania należy uwzględnić różny zakres pracy, a proces etykietowania musi zostać przeprowadzony tak szybko, jak to możliwe. Moduł liniowy DM03 pokazuje swoją niezwykłą dynamikę pokonując skok 695 mm w zaledwie 300 ms. Za sprawą zintegrowanej kompensacji obciążenia moduł z lekkością „unosi się”, co umożliwia silnikowi liniowemu wykorzystanie pełnej dynamiki. 

Oszczędność energii i kosztów

Do zobrazowania potencjalnej oszczędności posłużymy się opisaną powyżej aplikacją, w której moduł liniowy DM03 wykonuje skok 695 mm w około 300 ms. Roczne zużycie energii w tej aplikacji wynosi 405 kWh. Dla porównania siłownik pneumatyczny o średnicy 32 mm zużywałby 12 000 kWh. Dzięki zastosowaniu modułu liniowego DM03 możemy zredukować zużycie energii 30-krotnie, dzięki czemu zaoszczędzimy 2900 euro. 

Jak sprawić, by etykietowanie opakowań o różnych rozmiarach było możliwie szybkie oraz bezpieczne? A przede wszystkim, jak to osiągnąć w aplikacjach pionowych, gdzie ciężar osi i dodane obciążenie stale wpływają na proces?

moduł liniowy DM03