Moduł liniowy DM03, zaprojektowany specjalnie do aplikacji pionowych, oferuje duży zakres skoku. Posiada wyjątkowo wąską obudowę, dzięki czemu moduły można umieszczać blisko siebie co znacznie pozwala zaoszczędzić miejsce. W obudowie tej umieszczono nową, mocniejszą wersję sprężyny magnetycznej MagSpring® do kompensacji obciążenia pionowego. Dodatkowo istnieje możliwość dodania czujnika położenia o wysokiej rozdzielczości w module lub czujnika siły z przodu urządzenia.
Moduł liniowy DM03 - szczegółowe parametry
Konstrukcja zastosowana w serii modułów liniowych DM0x zapobiega powstawaniu tarcia pomiędzy silnikiem, a wałkiem co gwarantuje bardzo długą żywotność przy minimalnej konserwacji silnika. Ponadto moduły liniowe posiadają zintegrowany i zoptymalizowany pod względem ciężaru system prowadzący, który pochłania siły promieniowe i ułatwia mocowanie obciążenia.
Moduły dostępne są w pięciu różnych rozmiarach. Zakres silników od 23x80F-HP do 48x240F-HP oferuje maksymalne siły od 67 N do 572 N. Moduły te wyróżniają się dynamiką, dzięki czemu z łatwością osiągają przyspieszenia do 50 m/s^2 i prędkości do 5 m/s.
Moduły liniowe DM03:
- Bardzo wąska konstrukcja
- Idealne do zastosowań pionowych
- Zintegrowana kompensacja obciążenia do 170 N możliwa dzięki udoskonalonej sprężynie MagSpring
- Zoptymalizowana masa dla wysokiej dynamiki i przyspieszeń powyżej 50 m/s^2
- Możliwość umieszczania modułów blisko siebie co pozwala zaoszczędzić miejsce
- Dostępne 5 rozmiarów z maksymalnymi siłami do 572 N
- Czujnik położenia zapewniający powtarzalność +/- 0,001 mm
- Czujnik siły zapewniający precyzję do 0,5%
- Kompatybilność w systemie modułowym LinMot oraz ze wszystkimi produktami LinMot, m.in. osią Z dla LinMot Semi-Gantry i Gantry
Zintegrowana kompensacja obciążenia pionowego
Sprężyna MagSpring, zainstalowana równolegle do silnika liniowego, działa jako kompensator dla obciążenia. Jej ulepszona wersja umożliwia wybór kompensacji ciężaru od 11 N do maksymalnie 170 N.
Aplikacje można projektować w taki sposób, aby pozycja silnika liniowego nie zmieniała się sama w przypadku awarii lub aby silnik automatycznie przechodził do pozycji odniesienia, gdy jest wyłączony.
Tworzenie różnych konstrukcji
W ofercie dostępna jest szeroka gama modułów liniowych DM03 z możliwością dopasowania parametru maksymalnej siły i długości skoku. Ten różnorodny wybór, razem z ich modułowością, umożliwia łączenie DM03 ze wszystkimi innymi modułami LinMot. Kombinacje te umożliwiają realizację różnych konstrukcji, takich jak semi-gantry, gantry i pick-and-place (YZ).
Zalety konstrukcji semi-gantry:
- Racjonalne wykorzystanie pola roboczego
- Nie jest wymagana druga prowadnica z napędem, tak jak w przypadku suwnicy
- Może być używana z wieloma wysięgnikami lub wózkami
- System LinMot pozwala na łączenie ze sobą wszystkich modułów
- Wbudowane prowadzenie przewodów dla wszystkich osi wchodzących w skład systemu modułowego LinMot
Szybki proces etykietowania
Film przedstawia moduł liniowy DM03 o skoku 695 mm. Długi skok, zintegrowana kompensacja obciążenia i dynamika silnika liniowego sprawiają, że moduł idealnie sprawdzi się w aplikacjach pionowych z długimi skokami, krótkimi czasami procesu oraz tam, gdzie użytkownik chce ograniczyć koszty energii.
Przykład zastosowania: Podczas etykietowania opakowania o różnych rozmiarach są przetwarzane na przenośniku taśmowym. W zależności od wielkości opakowania należy uwzględnić różny zakres pracy, a proces etykietowania musi zostać przeprowadzony tak szybko, jak to możliwe. Moduł liniowy DM03 pokazuje swoją niezwykłą dynamikę pokonując skok 695 mm w zaledwie 300 ms. Za sprawą zintegrowanej kompensacji obciążenia moduł z lekkością „unosi się”, co umożliwia silnikowi liniowemu wykorzystanie pełnej dynamiki.
Oszczędność energii i kosztów
Do zobrazowania potencjalnej oszczędności posłużymy się opisaną powyżej aplikacją, w której moduł liniowy DM03 wykonuje skok 695 mm w około 300 ms. Roczne zużycie energii w tej aplikacji wynosi 405 kWh. Dla porównania siłownik pneumatyczny o średnicy 32 mm zużywałby 12 000 kWh. Dzięki zastosowaniu modułu liniowego DM03 możemy zredukować zużycie energii 30-krotnie, dzięki czemu zaoszczędzimy 2900 euro.
Jak sprawić, by etykietowanie opakowań o różnych rozmiarach było możliwie szybkie oraz bezpieczne? A przede wszystkim, jak to osiągnąć w aplikacjach pionowych, gdzie ciężar osi i dodane obciążenie stale wpływają na proces?