Crevis – możliwości systemu

Opublikowano

28 marca 2018

Moduły marki Crevis pozwalają na budowę w dowolnej konfiguracji rozproszonych systemów sterowania. Gotowy funkcjonalny zestaw zawiera komunikacyjny moduł bazowy, który można rozszerzyć nawet o 63 moduły wejść/wyjść, zaś pojedynczy moduł może zawierać nawet do 16 wejść/wyjść. 

moduł komunikacyjny

Główne cechy systemu to:

 • montaż na szynie DIN
 • złącza zaciskowe
 • zdejmowana listwa zaciskowa
 • otwór diagnostyczny do mierzenia wartości na module
 • przełącznik obrotowy pozwalający nadać adres w sieci
 • zasilanie systemu i modułów poprzez wsuwane styki odporne na wibracje

moduł komunikacyjny

Budowę systemu należy rozpocząć od wyboru modułu bazowego z danym protokołem komunikacyjnym. Można wybierać z najpopularniejszych dostępnych na rynku oDeviceNet, Modbus RTU, Modbus TCP/IP, EtherCAT, ProfiNet, CanOpen, ProfiBus, CC-Link:

Moduły te posiadają również szereg certyfikatów, w tym: CE, UL, FCC, RoHS, a także Morskie DNV LR.

Moduły wejść/wyjść można podzielić na następujące kategorie:

 • moduły wejść cyfrowych 4-, 8- i 16-punktowe obsługujące napięcia: 5V, 12V, 24V, 48V DC oraz 110V i 220V 
 • moduły wyjść cyfrowych od 2 do 16 punktów z wyjściami tranzystorowymi typu Sink, Source, przekaźnikowymi oraz triakami, o prądach sterowania dochodzących do 2A (w zależności od wersji)
 • moduły wejść analogowych 4- i 8-punktowe z przetwornikami 12- i 14-bitowymi, obsługujące wiele zakresów prądowych i napięciowych
 • moduły pomiaru temperatury 2-, 4- i 8-punktowe obsługujące czujniki PT100, PT1000 lub termopary
 • moduły wyjść prądowych 2- i 4-punktowe z przetwornikami 12 -bitowymi, obsługujące wiele zakresów prądowych i napięciowych
 • moduły specjalne m. in. szybkie liczniki, interfejsy szeregowe, moduły oddalające, moduły sprzężeń zwrotnych SSI, PWM oraz wyjścia impulsowe
 • moduły zasilające

Konfiguracji całego systemu możemy dokonać w dedykowanym programie IOGuidePro. Po zainstalowaniu i otworzeniu oprogramowania pojawi się nam okno programu:

moduł komunikacyjny

Aby rozpocząć konfigurację systemu, musimy stworzyć nowy projekt wybierając z zakładki File –> Project File –> New:

Następnie wybieramy protokół komunikacyjny oraz nadajemy nazwę projektu:

moduł komunikacyjny

Po wybraniu protokołu należy wskazać konkretny moduł komunikacyjny:

moduł komunikacyjny

Dla każdego z modułów komunikacyjnych z poziomu oprogramowania dostępna jest karta katalogowa, wystarczy kliknąć przycisk Show Technical Data, która pomoże nam wybrać naszą “bazę” w zależności od potrzeb:

moduł komunikacyjny

Po wyborze modułu bazowego możemy przystąpić do wyboru modułów rozszerzeń:

moduł komunikacyjny

Podobnie jak w przypadku modułów bazowych, również w tym miejscu mamy dostępne karty katalogowe dla każdego modułu. Zostały one podzielone na 7 kategorii, które uławiają szukanie właściwego modułu. Po wybraniu interesującego modułu wystarczy nacisnąć przycisk [>>], aby dodać go na listę:

moduł komunikacyjny

Po skonfigurowaniu naszego systemu, możemy zobaczyć jak będzie się on prezentował, zaś w pozostałych zakładkach jego parametry, takie jak np. adresacja wejść/wyjść.

moduł komunikacyjny

Przykładowa konfiguracja systemu:

moduł komunikacyjny

blank

Autor: Jarosław Pawełek

Absolwent Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie na kierunku Automatyka i Robotyka ze specjalnością Automatyka i Metrologia. Przygodę z automatyką rozpoczynał w firmie od stanowiska praktykanta. Przechodząc kolejno na stanowisko Doradcy ds. technicznych oraz obecnie zajmując stanowisko Kierownika Działu Wsparcia Technicznego stara się zapewniać najlepsze wsparcie merytoryczne dla naszych klientów. Prywatnie miłośnik fotografii.