Stawiamy na młodych - nowe laboratorium na AGH w Krakowie! - Multiprojekt
KURSY ONLINE WEBINARIA

Stawiamy na młodych - nowe laboratorium na AGH w Krakowie!

Współpraca firmy Multiprojekt z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie jest dowodem na to, że zarówno środowiska biznesowe, jak i akademickie rozumieją ciążącą na nich wspólną odpowiedzialność za los młodych pokoleń.

 

Dzięki wspólnie realizowanym inicjatywom powstają innowacyjne rozwiązania, bazujące na połączeniu praktyki biznesowej z badaniami naukowymi.

 

Bardzo ważne jest dla nas wspieranie studentów, którzy pragną wejść na rynek pracy. Oferujemy im praktyki, staże oraz szkolenia, pomagamy w planowaniu kariery i rozwoju osobistego.

 

 

NOWE LABORATORIUM 

 

1 sierpnia 2019 r.  rozpoczęliśmy budowę nowego laboratorium napędów, sterowania i wizualizacji na wydziale IMIR AGH w Krakowie.

 Laboratorium wyposażone zostało w sześć stanowisk dydaktycznych, dzięki którym studenci będą mogli rozwijać swoją wiedzę oraz umiejętności w zakresie programowania sterowników PLC, sterowania pracą silników elektrycznych, przy wykorzystaniu przemienników częstotliwości w trybie skalarnym oraz wektorowym. Ponadto nauczą się sterowania serwonapędami w trybie analogowym oraz trybie krok/kierunek. Będą mogli tworzyć wizualizacje na panelach HMI, wykorzystywać bazy danych w przemyśle, a przede wszystkim stosować zawansowane sterowanie napędami, wykorzystując kontrolery ruchu.

 

 

Przy tym projekcie nie działaliśmy sami, jak zawsze mogliśmy liczyć na prężne grono zaangażowanych studentów.

 

Każde z pięciu stanowisk laboratoryjnych wyposażone zostało w następujące sprzęty:

 • panel HMI Weintek cMT3071 z aktywowaną licencją Codesys
 • serwonapęd Estun Pronet-04AMG
 • serwosilnik Estun EMJ-04AFB22 lub EMJ-04AFD22
 • Falownik Micno KE300X-0R4G-S2 0,4kW 1x220V
 • moduł analogowy Fatek FBs-4A2D
 • sterownik ruchu firmy Multiprojekt
 • 2x silnik krokowy SM42HT38-1684A
 • 2x napęd silnika krokowego CW-230
 • zasilacz Fatek ADP-24V-4A
 • sterownik Fatek PLC FBs-20MCT2-AC

Dodatkowo spoza naszego asortymentu, zamontowany został silnik asynchroniczny trójfazowy.

 

 

„Ciekawostki”:

 • Każde stanowisko wyposażone zostało w zdublowany mechanizm przekazywania napędu oparty o przekładnię pasowo zębatą, wykorzystując jako źródło napędu silnik krokowy. Dodatkowym elementem w tym układzie stanowią czujniki indukcyjne, mające na celu wykrycie metalowego elementu, zamocowanego na pasku zębatym, co umożliwia przeprowadzenie np. bazowania silników.
 • Wszelkie wejścia/ wyjścia cyfrowe sterownika PLC, kontrolera ruchu, serwonapędu, wejścia sterujące driverów silników krokowych oraz wszelkie wejścia/wyjścia analogowe każdego z urządzeń, wyprowadzone są w postaci gniazd bananowych, co umożliwia modyfikacje połączeń pomiędzy urządzeniami i dostosowaniem stanowiska laboratoryjnego do konkretnych aplikacji.

 

STAWIAMY NA MŁODYCH!

 

Dzięki pierwszym doświadczeniom zawodowym, poznając zagadnienia ściśle związane z wykształceniem i przyszłą specjalizacją, przyszły pracownik będzie mógł efektywniej poruszać się na rynku oraz sprawniej funkcjonować w miejscu pracy.

 

Współdziałanie z uczelniami wyższymi oraz szkołami technicznymi obejmuje również współpracę z kadrą nauczycielską i akademicką, poprzez organizowanie szkoleń oraz konferencji technicznych, dajemy możliwość wymiany doświadczeń  i poznania najnowszych rozwiązań w dziedzinie automatyki oraz robotyki.

 

Wyposażamy sale dydaktyczne wysokiej klasy sprzętem, dając uczniom i studentom możliwość zastosowania swojej wiedzy teoretycznej w praktyce. Zespół doradców techniczno-handlowych wspiera proces tworzenia nowych stanowisk dydaktycznych oraz współpracę międzynarodową z innymi placówkami edukacyjnymi z całej Europy.

 

Natalia Dudka 

Specjalista ds. Marketingu i PR

Powrót do listy