Czujny obserwator – przyszłość systemów MES - Multiprojekt
KURSY ONLINE WEBINARIA

Czujny obserwator – przyszłość systemów MES

MES - jako system produkcyjny służy do zarządzania, monitorowania, synchronizowania i analizowania wykonywanych w czasie rzeczywistym procesów i danych, wykorzystując technologie informatyczne i elementy automatyki.

 

W porównaniu do SCADY odróżnia go zbieranie informacji długoterminowych.

 

 

Papier, arkusze kalkulacyjne, samodzielne bazy danych, systemy pomiarowe i systemy SCADA nie są już w stanie dostarczać danych wymaganych do prowadzenia przedsiębiorstwa produkcyjnego.

 

Oprogramowanie MES zastępuje te rozdrobnione systemy, bezproblemowo, łącząc najwyższe piętro z halą produkcyjną, tworząc nieprzerwany wątek krytycznych danych we wszystkich operacjach produkcyjnych.

 

 

Oprogramowanie MES  wspiera plany poprawy wydajności poprzez:

 

- dokładne dane o przestojach - kiedy, gdzie i na jak długo, co za tym idzie poprawa wydajności maszyny - linii, zakładu;

 

- MES zapewnia lepsze planowanie, a także reagowanie na nieplanowane zdarzenia, takie jak niedobór materiałów lub awarie sprzętu;

 

- oprogramowanie MES śledzi OEE (ogólną efektywność sprzętu), umożliwiając personelowi operacyjnemu skupienie się na działaniach, doskonalących czas cyklu w oparciu o dokładne informacje;

 

- integracja MES z maszynami i urządzeniami eliminuje potrzebę ręcznego gromadzenia danych, zwiększając dokładność i bezpieczeństwo.

 

 

 

Aplikacja Omnimes firmy Multiprojekt - realizuje powyższe zadania, korzystając z najnowszych technologii IT jak:


 
BIG DATA – nieralacyjne bazy danych jak np. MongoDB - zbieranie danych z wykorzystaniem koncepcji Big Data, korzystamy z nierelacyjnych baz danych w celu pomieszczenia trylionów danych w celu późniejszej analizy danych. W obecnych czasach zwykłe bazy SQL'owe nie wystarczają, by gromadzić tak ogromne dane, nie mówiąc już o wykonaniu obliczeń na tych danych.

 

Protokół MQTT- zbieranie dużych ilości danych to nie tylko jeden z celów współczesnego systemu MES, to również szybkie przekazanie tych danych do baz. I tu kolejne rozwiązanie w postaci protokołu MQTT, z którego korzysta  Omnimes. MQTT jest lekkim protokołem, który swe początki ma w 1999 r., kiedy to Andy Standford-Clark z firmy IBM wraz z Arlenem Nipper'em potrzebowali połączyć rurociągi naftowe z sieciami satelitarnymi. Jak na rok 1999 dość spore wyzwanie – chociażby ze względu na słabą przepustowość łącza internetowego, nie mówiąc już o ogromnej ilości danych do przesłania w tym projekcie. Rozwiązaniem okazał się protokół MQTT, którego cechuje oszczędność przepustowości oraz energii.

 

UI i UX Ponadto współczesny systemu MES to również przyjazny oraz intuicyjny interfejs użytkownika. Czego nie brakuje systemowi Omnimes firmy Multiprojekt.

 

 

Martin Szerment, programista, w firmie Multiprojekt rozwija autorski MES

Powrót do listy