Najlepszy Partner Edukacyjny 2018 - Multiprojekt

Najlepszy Partner Edukacyjny 2018

W piątek zostaliśmy wyróżnieni tytułem Najlepszego Partnera Edukacyjnego 2018. Nagrodę otrzymaliśmy od Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie. Certyfikat zdobyliśmy jako jedna z trzech firm. Mamy przyjemność pracować z ww. szkołą, wspierając ją w kształceniu uczniów w zawodzie technik mechatronik, a także promując kształcenie zawodowe. Organizujemy również cykliczne szkolenia dla uczniów i nauczycieli, oferujemy praktyki i staże oraz pomagamy w wyposażeniu sal dydaktycznych w niezbędny sprzęt.

 

Dlaczego firmy powinny współpracować z uczelniami? Odpowiada Krzysztof Gołąb, Kierownik Działu Automatyki i Napędów w firmie Multiprojekt.

 

Dlaczego Multiprojekt od lat stawia na współpracę z uczelniami?

 

Dzielenie się wiedzą to misja naszej firmy. Tylko szerząc wiedzę praktyczną i dzieląc się doświadczeniami zawodowymi, pomysłami – automatyka przemysłowa będzie się w naszym kraju rozwijać. Nam na tym rozwoju zależy. Pasjonujemy się tymi tematami i chcemy dołożyć cegiełkę od siebie w budowaniu nowoczesnego przemysłu. W tym momencie uczelnie wyższe i szkoły techniczne są ośrodkami, w których powstają ciekawe projekty badawcze, a studenci i uczniowie są wciąż jedną z najbardziej kreatywnych grup, która po prostu potrzebuje nieco wsparcia i nakierowania. Dzięki pracy z nami - praktykom, szkoleniom, nauce obsługi naszego sprzętu - wiedzą, jakie są praktyczne zastosowania automatyki przemysłowej, co potrzebuje ulepszeń, jakie są rzeczywiste kierunki rozwoju automatyki w Polsce.

 

Każdy ze specjalistów w firmie Multiprojekt ukończył uczelnię techniczną. Ta współpraca bodaj u każdego z nas przywołuje miłe wspomnienia, bliskie naszym sercom. Wiemy też, jakiej wiedzy i umiejętności brakowało nam zaraz po wkroczeniu na rynek pracy.

 

Co zyskują uczniowie dzięki współpracy firmy z uczelnią?

 

Jeśli proces edukacji prowadzony jest przy udziale i wsparciu przedsiębiorców czy specjalistów, staje się bardziej angażujący, ciekawy, przyjazny dla uczniów. Wspomniałem też o aktualnej wiedzy, czyli poszerzaniu kompetencji. Poza tym zdobywają praktyczne umiejętności, które są gotowi wykorzystać bez potrzeby doszkalania się. Uczą się między innymi obsługi sprzętu, który będą użytkować w przyszłych zakładach pracy. Łatwiej jest im się dostosować do rzeczywistych warunków panujących na rynku pracy, kiedy przedsiębiorstwo udostępnia sprzęt, oprogramowanie i dokumentację, na której faktycznie później będą pracować.

 

Kończąc uczelnię – bo akurat o końcu nauki nie powinniśmy mówić w żadnym momencie kariery – są bardziej pewni siebie i zwyczajnie mają większe możliwości wyboru przyszłego pracodawcy.

 

 

Czy w takim razie rynek pracy również zyskuje, kiedy uczelnie wchodzą w kooperację z przedsiębiorcami?

 

Oczywiście, szczególnie w obliczu rosnącego zapotrzebowania rynku pracy na wykwalifikowaną kadrę i samodzielnych specjalistów, posiadających praktyczne umiejętności. Uczniowie, jak i kadra nauczycielska współpracująca z przedsiębiorstwami, są na bieżąco z wykorzystywanymi w danej branży rozwiązaniami. Dzięki temu na rynek pracy trafiają osoby z odpowiednim przeszkoleniem, będąc gotowymi do wykorzystania nowo zdobytej wiedzy w praktyce.

 

Poza tym jak już wspomniałem, tylko wtedy, kiedy będziemy wymieniać się doświadczeniami i dzielić się wiedzą, automatyka przemysłowa będzie się rozwijać.

 

 Dlaczego firmy powinny współpracować z uczelniami?

 

Dla obopólnych korzyści. Absolwenci wspieranych przez nas szkół oraz szkoleń to dla przyszłego pracodawcy materiał na samodzielnych specjalistów. Ich wdrożenie w systemy działania firmy zajmie dużo mniej czasu, niż wdrożenie osób, które wcześniej nie miały styczności z praktycznym zastosowaniem oferowanych przez nas urządzeń. To swoista wymiana. My, szkoląc uczniów np. Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie, mamy szansę nawiązania kontaktu z przyszłymi specjalistami, którzy być może w przyszłości przy wyborze sprzętu będą się kierowali znajomością naszej oferty. Poza tym mogą stać się w przyszłości naszymi kolegami z biurka obok, co miało już miejsce kilka razy. :)

 

____________________

 

Naszą współpracę z ZSM nr 1 w Krakowie planujemy rozwijać w najbliższym czasie. Póki co czas jednak na wakacje dla uczniów i nauczycieli – życzymy im udanego wypoczynku i powrotu do nauki z nową energią i pomysłami!

 

Krzysztof Gołąb, Kierownik Działu Automatyki i Napędów

Ewa Wrzesińska, Specjalista ds. Marketingu

Powrót do listy